187 gevolge hadden gehad, verkreeg men door verwijdering daarvan wonder baarlijke genezingen, mits het ruggemerg nog niet te zwaar geleden had. Een verschrikkei ijken indruk maakten op spr een aantal jeugdige, rijzige officieren met algemeene ataxie, slachtoffers van ontploffingen, bevend over al hun leden en sidderend als grijsaards. Deze verschijnselen een geheel nieuw ziektebeeld worden beschouwd als het gevolg van contusie door luchtdruk en het is gebleken, dat extensie en corsetbehar,deling de beste therapie zijn. Zenuwbehandeling. De tallooze schotverwondingen van zenuwen hebben allereerst de er varing omtrent den zenuwnaad verrijkt. Over het algemeen was zij een groote teleurstelling, hoewel het in een groot aantal gevallen lukte, den doorgeschoten nervus radialis met gunstig resultaat te hechten. Daartegen over hebben de verschillende vernuftig bedachte methoden tot over brugging van zenuwdefecten, zooals de transplantatie, de afleiding, de uitschakeling van zenuwen, niet aan de verwachtingen voldaan. In den winter 1914/15 nam spr. in Duitsche lazaretten waar, hoe patiënten met neuritis na schotverwondingen de handen in ijswater hielden, om de hevige pijnen te doen bedaren. Spr. herinnerde zich, hoe het reeds den Franschen oorlogs-chirurg Larrey, die Napoleon 1 op zijn veldtochten vergezelde, getroffen had, dat de amputaties, verricht na den slag bij Eylau in grimmige winterkoude, opvallend weinig pijnlijk waren, en heeft men later, in 1915, zenuwen, vaten, spieren, verschillende organen bij het dier experimenteel door bevriezing met chloraethyl functioneel uitgeschakeld en daar de hierdoor veroorzaakte weefselbeschadiging bij microscopisch onderzoek opvallend gering bleek—in 1916 de vraag geopperd, of door deze bevriezing wellicht een practisch nut of een directe tijdelijke uitscha keling, respectievelijk een blijvende „Umstimmung", kon verkregen wor den. Deze vraag hebben in 1915 Trendelenburg en Perthes bevestigend beantwoord. Er zijn dan ook daarna bij neuralgieën goede resultaten met bevriezing bereikt. Long- en hartchirurgie. Spr. behandelt hierna de onderzoekingen van den Duitscher Stoffel en den Franschman Leriche over het verloop van de sensibele vezels in zenuwen, en komt daarna op de borstschofen. Ook op dit gebied werd de afwachtende behandeling verlaten zóó daalde in het Fransche leger de totale steifte aan borstwonden door het operatief ingrijpen van 45% op 10%, zoodra men tot de overtuiging gekomen was, dat de wonden van borstwand en long volgens dezelfde grondslagen moeten behandeld worden als alle oorlogsverwondingen. De dagelijksche omgang met de gewonde long, de dagelijksche oefening in de longchirurgie hebben voor de vredes-chirurgie geheel nieuwe gebieden ontsloten: bepaalde vormen van caverneuze longtuberculose, waarvan vroeger de prognose zoo somber was, kan men heden ten dage genezen; ce opening van longabcessen levert betere resultatende uitsnijding van heele longkwabben wegens tumoren en brondiectasien wordt langzamerhand tot een typische operatie. Voor de hartchirurgie geldt hetzelfde als voor de longchirurgie. Hechting van hartschoten, verwijdering van projectielen uit de hartspier hebben ook dit orgaan in de belangensphier van den chirurg gebracht: Keizerin Elisabeth van Oosteniijk, die vóór 25 jaar ten offer viel aan den dolkstoot van een moordenaar, die het hart trof, had heden waarschijnlijk gered kunnen worden Buik- en kaakwonden. Na een verdere uiteenzetting over de hartchirurgie kwam spr. op de buikchirurgie, die voor veertig jaren nog in de kinderschoenen was. In

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 51