schijnt in dit tijdvak in het geheel niet mogelijk te zijn) aangeval len. Men blijft werkeloos tot April 1915. Ook de Z. Guineacolonne gaat na reorganisatie weder ten aanval, doch brengt het niet verder dan Ossidinge. Zien we thans wat in het O. is geschied. Generaal Aymerich, zooals we reeds opmerkten, onmiddellijk in Zingga- en Sanga- vallei gerukt, had zich gesplitst in de col- Morisson, die Zingga, en de col. Hutin, die Bonga bezet had (schets 1). Morisson bezette in October Carnot en Bania, en eind December Baturi. Op dat tijdstip was de colonne Hutin gevorderd tot Nola. Waar het zich liet aanzien, dat een oprukken naar Yaunde mogelijk was, werd, als eerste teeken van samenwer king, aan Generaal Dobell verzocht, uit het W. naar die plaats op te rukken, terwijl de colonne Morisson als eerstvolgend object Dume kreeg, en Hutin Lornie. Wat Generaal Dobell op dit verzoek deed zullen we later zien, en eerst nagaan, door welke omstandigheden en fouten de aanval uit het O. mislukte. Vooreerst deden de Duitschers uit Bertua een aanval op de colonne Morisson en wierpen deze tot voorbij Moopa terug. De colonne Hutin was, zooals gezegd, doorgerukt tot Nola. Een en ander evenwel zonder zich te bekommeren om de flank bedreiging (later bedreiging der verbindingen) uit Molundu, dat nog door sterke Duitsche strijdkrachten was bezet. Deze laatste deden dan ook, samenvallend met den aanval op de colonne Morisson, een aanval op de verbindingen van de colonne Hutin en bezetten N. Zimu. De colonne Morisson kon niet te hulp komen en de positie der andere colonne begon hache lijk te worden, te meer daar Generaal Aymerich geen rescve had achtergehouden. Alleen doordat de Belgen op rivierstoomers uit den Belg. Congo met 500 man te hulp kwamen, kon N. Zimu worden her overd en gingen de Duitschers op Molundu terug. Eerst nu viel de col. Hutin, thans 2000 man sterk, deze plaats aan en veroverde haar op 21 December. Beide colonnes richtten zich nu wederom op de hun oorspron kelijk aangewezen aanvalsobjecten, doch het geleden oponthoud, alsmede de nu nog ondervonden, hevige weerstand waren oorzaak, dat Lornie eerst eind Juni, en Dume op 25 Juli in handen der Franschen en Belgen was. Het was nu te Iaat voor samenwerking met Gen. Dobell. Deze toch, hoewel zich bij ontvangst van het verzoek van Gen. Ayme rich te zwak voelende voor een aanval op Yaunde, had toch aan dit verzoek voldaan, door twee colonnes, een onder Kol. Haywood en een onder Kol. Mayer op deze plaats te doen aanvallen. Op 11 Mei werd Eseka bezet (schets 2) en wel door Kol. Mayer, die 141

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 5