196 kende Mensch entscheidet den Kampf und nicht das unbelebte Werkzeug. Diejenige Waffe musz also auch stets die Hauptwaffe sein, mit der dieser Hauptzweck am schnellsten, eirfachsten nnd gründlichsten erreichbar ist. Die Zerstörung der gegnerischen Kampfmittel wird stets ein allerdings sehr wichtiger Nebenzweck des Kampfes bleiben. Soweit die Hauptwaffe dazu ungeeignet sind, sind also Nebenwaffen nötig. Niemals aber können tote Waffen allein den Endzweck des Kampfes erreichent die Siegespalme wird der Krieger stets mit eigener Hand pflücken müssen, auch wenn der Weg zu ihr fret und offen vor ihm liegt. Und dazu, für den entscheidenden Nahkampf Mann gegen Mann braucht er schlieszlich die den Ietzten Ausschlag gebenden Waffen, mit denen einzelne Gegner schnell und sicher auszerGefecht gesetzt werden können." Aan de hand van deze grondbeginselen erkent schrijver heden nog slechts één hoofdwapen, n. 1. het gas. Alle andere, ook mitrailleurs en artillerie, verwijst hij naar het tweede plan der nevenwapens. Ook beschouwt hij de rol van het paard in den oorlog ten volle uitge speeld, omdat geen behoorlijk gasmasker voor deze dieren is te constru- eeren. Op dezelfde wijze voortgaande over andere zaakbetrekkelijke onder werpen, is dit opstel er een van uiterste consequenties en misschien juist om deze gedurfdheid het lezen ten zeerste waard. Uitvoerig wordt door Hauptmann Dr, Richard Speich de ontwikkeling, de huidige organisatie en de werkkring van den Amerikaanschen Generalen Staf in zijn artikel„Der Amerikanische Generalstab." besproken. De veel over dit onderwerp schrijvende luitenant Volckheim, geeft naar aanleiding van een desbetreffend Engelsch artikel, „Betrachtungen über Kampfwagen-Organisation und -Verwendung." Een voor een neemt hij de 26 verschillende puntsgewijze uitspraken van den Engelschen Majoor Sherbrooke in beschouwing en levert op vele daar van critiek. La Revue Maritime. Décembre 1924. Capitaine dc frégate PChack beschrijft de geschiedenis van den Duitschen kruiser Koenigsberg, als aanvulling op hetgeen daaromtrent door hem reeds geschreven werd in „La guerre des croiseurs." Dit opstel geeft met het daaropvolgende „La bataille de Jutland", geschreven door den capit. de frégate P. Guette, zeer leesbare lectuur, ook voor hen, die, alhoewel geen zeelui, zich interes seeren voor de zeekrijgsgeschiedenis. In de „Chronique des marines franqaise et étrangères wordt onder het opschrift: „La défense des cötes beiges vue de terre." een uittreksel ge geven uit een artikel in de Marine Rundschau, als pendant van de in de Revue gegeven geallieerde lezing. In dit uittreksel trof ons de groote waarde welke de Duitschers toekennen aan het gebruik van rookmaskers zooals dit geschiedde bij de Engelsche pogingen tot afsluiting van de havens van Zeebrugge en Ostende. In „Les avantages de la chauffe au mazout (stookolie)" vonden we dat op de totaal wereldtonnenmaat van 59539184 ton er 17154072 met olie worden gestookt, d. i. 27 °/o Wel een bewijs dat het belang van petroleum voor de wereldscheepvaart steeds grooter wordt! Onder het hoofd: „Etats-unis d'Amérique" is een interessante polemiek opgenomen over de waarde van de luchtvaart voor den zeeoorlog. De admiraal Moffet, hoofd van den Amerikaanschen luchtvaartdienst komt tot de conclusie: „telle qu'elle est développée aujourd'hui, et telle qu'on projette de la développer al'avenir, 1'aviation maritime opérera maintenant sur des milliers de milles en mer avec les navires de la flotte pour bases. La lutte de 1'air pour Ia suprématiede 1' air sera le prélude du combat de surface, argument (final et décisif), un moyen vers le but.'' Deze luchtvaart-specialiteit waarschuwt o. i terecht voor een te hoog aanslaan van de waarde van zijn eigen wapen, dat hij nog steeds als hulpwapen meent te moeten zien. Allgemeine Schweizerische Militarzeitung. Dezember 1924. Hieruit Wil len we alleen vermelden een zeer beknopt artikel over „Das Verhalten

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 60