198 fouten, die bij deze onderneming op velerlei gebied gemaakt zijn geworden. De waarde van deze studie wordt verhoogd door het feit dat generaal Hamilton haar ter inzage kreeg en haar van aanteekeningen buiten den tekst voorzag. De Dardanellen-onderneming is voor ons Indische officie ren van veel belang. Op het gebied van landingsondernemingen zijn er vele lessen uit te trekken. Onder „Professional Notes" vonden we „Notes on the British Army" met vele waardevolle gegevens. Voorts de resultaten van in Amerika gehouden proeven met het z. g. Diaphragm Gas Mask" bestemd voor hen, die optische instrumenten moeten bedienen en voor telefoonpersoneel. Bedoeld gasmasker voldeed daarbij zeer goed. Op militair-medisch gebied trekt het artikel „Losses from disease in the world war armies" de aandacht. Schweizerische Vierteljahrsschrift für Kriegswissenschaft. Dezember 1924. Het derde gedeelte van ,,Ueber die deutsche Führung in Frankreich 1914" behandelt den slag aan de Marne 6—9 September 1914. Duidelijke schetsen vergemakkelijken het volgen van den tekst, waarin objectieve scherp omlijnde gevolgtrekkingen worden gemaakt aan de hand van zorgvuldig gerangschikte gegevens. Belangrijk is ook het artikel „Pferd und Kraftantrieb in der neuzeitlichen Kriegsführung. Auf Grund von Kriegserfahrungen eines deutschen Cffiziers". Hierin wordt een overzicht gegeven van net steeds grooter wordende aantal oorzaken, dat leiden moet tot vervanging van het paard door de machine". Een typisch voorbeeld van het karakter van vervolgings-gevechten vinden we in het opstel: Verfolgungskampfe. Das Landesschützen-regi- ment in den Karpathen 1915." Bulletin beige des sciences militaires. Décembre 1924. In de eerste plaats het vervolg van de zeer gedetailleerde studie: „Les opérations de I'armée beige pendant la campagne de 1914-1918", waarin het voorgevallene op den 6 October 1914 wordt behandeld, de terugtocht van de laatste, in ge vecht zijnde Belgische troepen naar de Nethe. Wel zeer duidelijk wordt hierin gedemonstreerd hoe bij dergelijke terugtochten de gegeven bevelen van hoogerhand dikwijls blijken onuitvoerbaar te zijn als ze te bestemder plaatse aankomen. In „1814 et 1914 en Belgique" wordt een parallel getrokken tusschen de krijgsverrichtingen in die door een eeuw gescheiden jaren. Lieutenant-Col. de Cae schrijft over: „L'officier de renseignements du régiment d'infanterie". Hieruit blijkt dat deze functie ontstaan is in den stellingoorlog en aan dezen ook vrijwel alleen haar reden van bestaan ontleent. Dit neemt niet weg, dat er waardevolle raadgevingen in zijn te vinden op welke wijze op kleine schaal zeer nuttige inlichtingen over 's vijands handelingen zijn te verkrijgen. Revue militaire frangaise. Décembre 1924. Een interessant opstel van Kolonel Normand, getiteld „Franchissement des fleuves, Procédés en ma- tériel récent" geeft een uitstekend denkbeeld van de zeer bijzondere om standigheden, welke zich bij deze gelegenheden voordoen. Zeer terecht wordt ten zeerste de nadruk gelegd op de voornaamste voorwaarde voor het gelukken eener dergelijke onderneming, nl. de verrassing. Uitvoerig wordt het Fransche ponton-materieel behandeld. Dit was ge heel berekend op een mogelijk overschrijden van den Rijn en voorname- melijk in oorlogstijd tot stand gekomen. Voor wat betreft de rivierverdediging geldt nog altijd hetgeen Napoleon daarover schreef aan prins Eugène: „11 faut mettre en principe que l'ennemi passera l'Elbe ofi et comme il voudra. Jamais une rivière n'a été considérée comme un obstacle qui retardat de plus de quelques jours, et le passage n'en peut être défendu qu'en plagant des troupes en force et des têtes de pont sur Paul re rive, prêtes a reprendre l'offensive aussitöt que l'ennemi commercerait passage. Mais, voulant se borner a ladéfensive, il n'y a pas d'autre parti a prendre que de disposer ses troupes de manière a pouvoir les réunir en masse ettom-

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 62