199 ber sur l'ennemi avant que son passage ne soit achevé; mais il faut que les localités le permettent et que toutes les dispositions soient faits d'avance." Colonel Langlos schrijft over: „Liaison et transmissions. Les besoirs du commandement''. In de eerste plaats maakt hij scherp onderscheid tusschen deze twee woorden, die dikwijls door elkaar en verkeerd gebruikt worden. Daarna bespreekt hij uitvoerig de „caractéristiques militaires des procédés de transmission" en behandelt telegrafie en telefonie, radiotelegrafie, auto's en motorrijwielen. Tenslotte gaat hij het benoodigde personeel na en komt tot een „bataillon de transmission" per legerkorps. Dit nummer bevat verder het slot van het interessante opstel„Grandeur et décadence de Jomini". Merkwaardig is de uitspraak van den schrijver, den lieut.-Col. Mayer, dat Jomini met zijn systematiek en het schematische in zijn denken, dus geheel passend bij de Duitsche denkwijze, in Frankrijk en daarentegen Clausewitz, met zijn temperament dat zeer veel met het Fransche overeenkomt, in Duitschland opgang maakte. Colonel Pagésy begint een serie artikelen over „Tir contre avions et D. C. A." (défence contre aéronefs). Commandant Bernis beëindigt zijn „Le röle et Ia méthode d'étude des 2es bureaux en campagne" d. i. dus het bureauinlichtingen dienst. Uit een oogpunt van stafdienst een zeer leerzaam artikel. Army, Navy and Air Force Gazette. 13 December 1924. Hierin trekt een kort artikel over de „Pacific Manoeuvres" de aandacht. Hierin wordt de Japansche gevoeligheid ten opzichte van deze Amerikaansche vloot- oefeningen becritiseerd. Hieruit willen we het volgende aanhalen -. „It is unfortunate that some feeling should have been aroused in Japan by the plans for the United States naval manoeuvres in the spring." en verder op „The Mainichi newspaper declares that the purpose of the manoeuvres doubtless is to study how to fight Japan, and that, if they are persisted in, war will be inevitable." Het Engelsche tijdschrift zegt daarop: „This is not the view taken in Australia, where the Japanese objection is resented as amounting to the assumption that Japan has a pre-emptive right to that ocean. „As well might France or Italy," declares the Sydney Sun, „object to British warships in the Mediterranean." en verder: „The Pearl Harbour base, on the island of Oahu, in the Hawaiian group, is as necessary to the freedom of movement of the American fleet in the Pacific as the Singapore project is to the mobility of our own Fleet in the East." Het vergeet echter te melden, dat ook die Singaporebasis in Japan reeds veel stof deed opwaaien. Militar Wochenblatt. 4 Dezember 1924. Hierin wordt het „Kriegswerk des Reichsarchivs" waarvan de eerste twee deelen reeds verschenen, aange kondigd en worden deze beide deelen besproken, In „Pazifismus und Gaskrieg" wordt front gemaakt tegen publicaties in Duitschland in denzelfden geest geschreven als de brochure van Professor van Embden in Nederland. Idem 11 Dezember 1924. De bespreking over „Das Kriegswerk des Reichsarchivs" wordt hier beëindigd. Generaal von Zwehl bespreekt „Das Protokoll für die Beseitigung der Kriege" en betoogt dat aanname door Duitschland voor dat land zelf moord zou zijn. Van belang is ook het artikel „Der Artillerie-Verbindungsoffizier" waar in de taak van dezen officier uitvoerig wordt besproken. Als vervolg op de vorige oefeningen op de kaart wordt „Taktische Auf- gabe No. 3" opgenomen. Van het bijvoegsel „Der Kampfwagen" vinden we het derde nummer, waarin behandeld worden„Raupen- oder Rader-

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 63