Werpafstand 30 a 40 M. Mogelijkheid slechts geringen voorraad mee te voeren; lastige aanvulling. Zijn dus slechts toereikend voor korte gevechtsmomenten. Offensieve granaat: Werkingsstraal 8 a 10 M. Defensieve ±100 M. Granaten met stikgassen, brand- en rookgranaten worden ge bruikt voor het opruimingswerk. Geweergranaten (V. B.) Werpafstand 85 190 M. Uitwerking als de defensieve granaat. Krombaanschot. Van zeer veel nut bij kleine ondernemingen tegen weerstandsnesten, dan wel voor het leggen van een barrage op korten afstand. Liefst het vuur van meerdere geweren (van 1 of meerdere sectiën) concen- treeren. Geringe munitievoorraad, dus kleine gevechtsmomenten. Pistool. Vuursnelheid 18 schoten per minuut. Schootsafstand 50 M. Canon 37 m.m. Meest gebruikte afstand 800 1200 M. Practisch grootste gebruikte afstand 1800 M. Vuursnelheid 12 sch. per min. Juistheidsschot. Groot indringingsvermogen. Kan de infanterie in alle gevechtsomstandigheden volgen. Machtig wapen tegen zichtbare mitrailleurs en behoorlijke uitwerking, indien enfileerend tegen troepen gebruikt. Mortier Stoke. Krombaanschot tot boven de 1600 M. Mobiliteit als van 37 nr. m. Vuursnelheid tot 30 sch. per min., waardoor krachtige, bijna ondoorschrijdbare afsluitingsvuren te verkrijgen. Juistheid van het schot veel geringer dan van de 37 m. m. Pro jectiel met veel grootere uitwerking, maar zonder indringingsver mogen. Aanbeveling verdient het, ze in batterijen te gebruiken. Tank. Bestemd om het voorwaartsgaan van de infanterie te vergemakkelijken, dus bij het offensief en bij tegenaanvallen. Snelheid 1 a 5 K. M. per uur; benzinevoorraad voor 8 uur; neemt hellingen tot Ijl, verplettert alle versperringen, gaat door muren van 40 c.M. dikte, neemt slooten van 1,70 a 1,80 M., gaat door water van 70 c.M. diep. Vormt een zeer zichtbaar en dus voor artillerievuur zeer kwets baar doel. Bescherming tegen infanteriekogels en scherven. Motor te hooren tot op 300 a 400 M. Moeten in nauw verband met de infanterie verrassend optreden; leveren alléén succes op, als de infanterie hen op den voet volgt. Hun taak begint eerst als de infanterie op stornrafstand is gekomen. Met het oog op den benzine voorraad kunnen zij dan minstens doorgaan tot de opstellingen van de vijandelijke lichte artillerie, rekent men. Gevechtseenheid is de sectie a 5 tanks, waarvan 3 met 37 m. m. kan. en 2 met mitrailleurs bewapend zijn. In beginsel wordt per divisie één bataljon vechtwagens ingedeeld a 3 compien a 3 sectiën, zoodat men kan rekenen op 1 compagnie per regiment. Massaal optreden is noodig. 217

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 17