De bedoeling der psychotechniek is, met behulp van onder zoekingen omtrent een bepaald individu vooruit te kunnen zeggen, hoe het onder bepaalde omstandigheden, c. q. in een bepaald be roep, zal voldoen. Deze onderzoekingen bestaan uit het verzamelen en bestudeeren van ter beschikking staande gegevens omtrent het individu en voorts uit het experiment. Een conditio sine qua non is het echter, zooals reeds werd betoogd, dat men op de hoogte zij van het psychische gehalte van den landaard en van de groep, waartoe het individu behoort. Dit geschiedt door enquetes, statistieken en door massaal toegepaste experimenten, zoogenaamde tests; op grond van zulke massale experimenten wordt een schaal voor de betrokken groep vastgelegd. Deze schaal is dan de maatstaf, die aan de prestatie van den enkeling kan worden aangelegd. Zoo heeft R. Binet in samenwerking met T. Simon een schaal gevonden voor het onderzoek naar het intellect van het kind. De schaal moet een gemiddelde representeeren, waaromheen de pres taties van den enkeling ten opzichte van een eigenschap gerang schikt kunnen worden De werkwijze is als volgt: De proefpersonen ontvangen vooreerst bepaalde psychische prikkels, n.l. de tests, die uit opdrachten, vragen, enz., bestaan. Voorbeelden van tests zijn: Rekenproblemen, nateekenen van figuren, reconstrueeren van ontbrekenue woorden in een zin, enz. De reactie, dit zijn de ant woorden, rangschikt men dan in een schaal. Tegelijk wordt ock de methode bepaald volgens welke men de prestatie van den enkeling naar deze schaal moet meten. Deze methoden zullen wij later bespreken. De tests worden vastgesteld na een zorgvuldige analyse der te onderzoeken functie. Het vaststellen der tests, benoodigd voor schalen voor een bepaald beroep, is een zeer ingewikkeld pro bleem. Het vereischt behalve de nauwkeurige kennis van den landaard waarmede men wil werken, ook een nauwkeurige kennis en analyse der functies, die voor het betrokken beroep noodig zijn. Men moet b. v. nagaan of het bij dit beroep aankomt op opmerk zaamheid, zorgvuldigheid, dan wel op combinatie- of op herinne ringsvermogen. Van groot belang is het dan ook te weten, hoe de verhoudingen dezer eigenschappen t. o. v. elkaar bij dit beroep be- hooren te zijn. De onderzoeker beslist dit vooreerst door een gewone mentale speculatieve analyse. Is hierin een beslissing ge nomen, dan moet deze aan een correlatie-onderzoek worden getoetst. Een aantal personen, reeds werkzaam zijnde in dit beroep, worden beoordeeld door hun patroon en onafhankelijk daarvan door den psychotechnicus. De waardeering heeft plaats door cijfers. Men krijgt dus 2 reeksen van cijfers, die men door een speciale berekening vergelijken kan. Op deze wijze kan men 223

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 23