nagaan, of de analyse juist was, op welke eigenschappen het voornamelijk bij dit beroep aankomt en welke proeven hierbij het bruikbaarst zijn. Door soortgelijke correlatieberekeningen kan men ook nagaan, of bepaalde eigenschappen met elkaar hand in hand gaan, of b. v. personen met een goed opmerkzaamheids vermogen ook een goed combinatievermogen zullen hebben, of vlugheid van reactie hand in hand gaat met andere belangrijke eigenschappen, in hoeverre men een tekort aan een eigenschap mag dulden, daar waar een surplus aan een andere belangrijke eigenschap aanwezig is. Deze correlatie-onderzoekingen zullen bij zonder noodig zijn voor onze inheemsche soldaten, aangezien bij hen nog weinig bekend is omtrent den graad en de verhouding der eigenschappen t. o. v. elkaar. Belangrijke vraagstukken zullen zich voordoen, b. v. of de inheemsche soldaten met groote reactie vlugheid tot de besten behooren of dat het bij hen meer aankomt op het vermogen, de aandacht behoorlijk te concentreeren, enz. Van de grootste waarde zal hierbij het oordeel van den com pagniescommandant of instructeur zijn, die de flinke en vlugge typen zal moeten aanwijzen, en waarmede de uitkomsten der experimenten vergeleken zullen worden. Wij zullen moeten vaststellen, uit welke combinatie het intellect van den inheemschen soldaat behoort te bestaan, in hoeverre het b. v. bij hem op com binatievermogen aankomt, in hoeverre dit ten gunste van reactie vlugheid behoort verwaarloosd te worden, enz. Zooals wij zien zijn de onderzoekingen nogal ingewikkeld en eischem veel studie, zoodat de dilettant hier niet zonder meer kan meespreken Al naar gelang van het doel, dat men met het onderzoek voor oogen heeft, zal men verschillende schalen gereed moeten hebben; b. v. de medicus, die de psychische gezondheid van een patiënt wil beoordeelen, zal een andere schaal gebruiken dan een onder zoeker, die van plan is na te gaan of een persoon in staat zal zijn een bepaald onderwijs te volgen. Een andere schaal zal weer ge volgd moeten worden bij beroepskeuze. AI naar gelang van de e'ischen voor een bepaald beroep zal men over schalen moeten beschikken, die in staat stellen de hiervoor benoodigde belang rijkste psychische functies te meten. De tramconducteur zal b. v. voornamelijk onderzocht worden op zijn vermogen, de aandacht op meer dan een voorwerp te concentreeren; bij andere beroepen zal het meer op combinatievermogen aankomen, enz. Elke schaal bestaat uit een serie van tests, die, zulks in ver band met de te onderzoeken functie, eenvoudig of zeer ingewik keld kunnen zijn. Vermelden wij de belangrijkste psychische functies. Een zeer eenvoudige functie is het geheugen (zoogenaamde retentie) en de „Merkfahigkeit". Als test hiervoor dient het na korter of langer tijd laten herhalen van getallen of het laten 224

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 24