Het voorstellings- en associatie-vermogen (deze functie's ko men gedeeltelijk overeen met hetgeen men aperceptie noemt) hebben voor het intellect een groote beteekenis. Van belang voor het intellect is ook de liquiditeit van de voor stellingen en associaties, dit is de vlugheid waarmede de gedach- tenverbindingen van stapel loopen. Een voorbeeld hiervoor is een test, waarbij geëischt wordt, in een minuut een groot aantal zelf standige naamwoorden te noemen. De derde en belangrijkste elementaire psychische functie is het combinatievermogen, dit is het vermogen om op grond van oude kennis en ondervinding nieuwe voorstellingsreeksen te vormen. Het eenvoudigste voorbeeld van combinatietest is het oplossen van gemakkelijke puzzles, het samenstellen van plaatjes voor een verhaal, ontbrekende deelen op een teekening onderkennen aan vullende combinatie), kleine rekenpuzzles, b. v. met den regel van drieën. Moeilijker combinatietests zijn een zin aanvullen, door elkaar geworpen zinnen herstellen, de voorbeelden in bijlage 111, proef 5, fouten in een verhaal onderkennen, uit enkele gegeven woorden een zin vormen, een logisch verband zoeken in een reeks van getallen (bijlage 1, No 6). Er zijn verschillende soorten van com binatievermogen. Zoo is reeds combinatie noodig om een situatie of opdracht te begrijpen (opvattingscombinatie) uit en kele gegevens. De proefpersoon, die uit een enkel voorbeeld begrijpt" wat met een test bedoeld is en tengevolge daarvan alle andere tests van deze proef kan oplossen, beschikt reeds over opvattingscombinatie. Elk gezond mensch moet over op vattingscombinatie beschikken. Een andere vorm is de suppleerende (aanvullende) combinatie; dit is uit meerdere mogelijkheden het juiste vinden (b. v. ont brekende woorden juist invullen). Een derde en de moeilijkste soort is de creatieve (scheppende) combinatie hiertoe behoort de test om uit enkele gegeven woor den samenhangende zinnen te vormen. In het dagelijksch leven speelt het combinatievermogen een groote rol. Ook ons oordeelsvermogen berust daarop. In de meeste proeven van bijlage 111 vindt men tevens ook momenten, die op het oordeelsvermogen wijzen. Ten vierde is ook het opmerkzaamheidsvermogen een zeer belangrijk vereischte, dat tevens ook meetbaar is. Het onderzoek hierop is echter zoo omslachtig en tijdroovend, dat het slechts in speciale gevallen wordt toegepast (onderzoek voor vliegenier). Verscheidene gecombineerde tests zijn echter zoodanig ingericht, dat men uit de resultaten (respectievelijk uit de fouten) tot een al dan niet voldoende aanwezig zijn van opmerkzaamheidsvermo gen kan concludeeren. Zoo is het onderkennen van een groote reeks gelijkheden en ongelijkheden tevens ook een opmerkzaam- heidsproef; ook het verrichten van groote reeksen van lichte 226

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 26