rekenproeven geeft blijk van opmerkzaamheidsvermogen. Een goed onderzoeker zal alzoo uit den uitslag, verkregen door toepassing der tests van bijgaande bijlagen, het ontbreken van deze eigen schap kunnen onderkennen. Zonder opmerkzaamheid is geen be hoorlijke afloop der intelligentieproeven mogelijk. Het is dan ook een der grondpijlers voor het intellect. De genoemde functies zijn van meer fundamenteelen aard er gaan weder andere eigenschappen mede gepaard, b. v. de be langstelling, het vermogen de aandacht op meer dan een onder werp te concentreeren. Van groot belang is voorts ook de vlugheid waarmede een test begrepen en afgewerkt wordt. Dit is speciaal voor legertests zeer noodzakelijken daarom wordt voor elke test een bepaald tijdmaxi- mum voorgeschreven. Hierbij mag men echter met de beoordeeling niet te voorbarig zijn. De dilettant zal licht bij een te langzaam afwerken der tests den proefpersoon zonder meer ongunstig waardeeren. Men behoort echter ook te letten op aantal en aard der fouten. Soms komt het voor, dat een test langzaam wordt afgewerkt zondereen enkele fout, terwijl een andere persoon dezelfde test afwerkt in den halven tijd, echter met veel fouten. Het zal in zulke ge vallen aan het doorzicht en de kunde van den onderzoeker over gelaten zijn om hier juist te waardeeren, c. q. het minimum juist te bepalen. Een inheemsch militair, die in zijn combinatievermo gen wat langzaam is, kan nog steeds bruikbaar zijn, zoodra maar de andere functies vlug werken. Persoon A. kan een moeilijke test afwerken in korten tijd, per soon B. volbrengt dit na langer^n tijd; B. kan echter in staat zijn aan veel moeilijker proeven te voldoen, terwijl A. dit niet kan. Tot zoover de theoretische overwegingen. Deze zijn noodzakelijk om de bedoeling der tests te begrijpen. De vorengenoemde fundamenteele functies worden zelden zelfstandig onderzocht. De tests passen zich aan de eischen van het leven aan en daarom moeten zij gecompliceerd zijn b. v. de test (bijlage II), waarbij de onderzochte uit een opstapeling van blokjes het aantal moet onderkennen, is een gecompliceerd onderzoek. Men moet hierbij beschikken over retentie-, voorstellings- en combi natievermogen. Een goed geslaagde cijfercodeproef getuigt van geheugen, combinatievermogen en opmerkzaamheid. De meeste tests leveren tevens ook gegevens omtrent het oordeelvermogen n. 1. omtrent het vermogen om suggestie te weerstaan. De tests, die wij later meer in detail zullen leeren kennen, zijn getoetst aan een aantal goede en slechte proefpersonen en door correlatieberekening op hun bruikbaarheid onderzocht. Een test is bruikbaar, indien zij bij 75 °/0 der onderzochten (in Amerika) positieve reacties uitlokt. De voornaamste bedoeling der tests is het intellect te doen kennen, dit is dat gedeelte, dat den mensch geschikt maakt 227

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 27