aan plotselinge nieuwe situaties (daarom speelt ook de tijdbepa- ling bij deze tests een groote rol), of hij over gezonde kritiek beschikt, aan suggestieve invloeden tegenstand kan bieden, enz. Bij ordonnansen zal men buitendien speciaal gaan letten op het opmerkingsvermogen, bij vliegeniers op concentratievermogen op meer dan een onderwerp, enz. De grondslag bij alle wapens moet echter een zekere hoeveelheid algemeen intellect zijn1. Intellect is het teeken van bruikbaarheid in het practische leven. Het behoeft niet steeds overeen te komen met den aanleg om weten schappelijk werk te verrichten. Iemand kan veel aanleg hebben voor wetenschappelijk speculatief denken, en toch aan andere in- telligentie-eischen niet voldoen. Het kwam voor, dat een weten schappelijk zeer bekend professor aan de gewone legertests niet voldeed. Ik heb reeds eenige moeilijkheden genoemd, die aantoonen, dat de onderzoeker over vakkennis en ondervinding behoort te be schikken. Er zijn echter nog andere momenten, waarmee rekening dient gehouden te worden. Daar n.l. waar de waardeering der tests plaats heeft op grond van het behaalde aantal punten, zal men soms voor een vraagstuk staan en een subjectieve beslissing moeten nemen. Het feit zou zich immers kunnen voordoen, dat het totaal aantal punten voldoende is, terwijl in een enkel opzicht ten aanzien van een bepaalde functie, b. v. waarnemingsvermogen, de prestatie onder het normale staat en b. v. het combinatievermogen uitste kend is. De onderzoeker mag zich in dit geval niet slaafsch aan de waardeeringsvoorschriften houden. Hij zal in ieder geval af zonderlijk subjectief moeten beslissen en zal moeten analyseeren en vaststellen waar het op aankomt, wat de hoofdfactor is, welke functie zwaarder weegt en voor een bepaalde betrekking onmis baar is. Bij een slechte uitkomst moet hij ook kunnen onderkennen, wat de oorzaak daarvan is, of er b.v. een psychische functie gebrekkig is, dan wel of de proefpersoon de opdracht slecht begrepen heeft. Soortgelijke moeilijkheden levert ook de synthese der resultaten, cht is het vormen van een samenvattend oordeel over het individu op grond van de tests. Men behoort ook rekening te houden met de stemming, met den zoogenaamden examenstupor, met gebrek aan ijver, onverschilligheid, enz. Een goed onderzoeker zou echter uit deze tekortkomingen enkele gegevens kunnen putten ten op zichte van karakteraanleg. Uit de wijze waarop iemand een plaat omschrijft, kan men reeds veel conclusies trekken. Men kan zien of iemand een beschrijvend, waarnemend gemoed heeft, of een geleerd type is<. Het feit, dat iemand op het onderzoek voorbereid is, speelt even- -eens een groote rol. Zooals wij zien, zijn de moeilijkheden zeer groot. 229

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 29