Zij worden hier omschreven, om een begrip te geven van de psychotechniek, zooais zij behoort uitgeoefend te worden. Om dezelfde reden zullen ook de methoden, gebezigd voor het Amerikaansche en het Nederlandsche leger, besproken worden. Hier te lande zullen wij in het begin veel bescheidener moeten zijn. Het geheele psychische mechanisme van onze inheemsche landaarden is ons nog te weinig bekend. Wij zullen ons daarom om te beginnen moeten beperken tot de minimum eischen en op grond daarvan later trachten een psychotechniek op te bouwen. Ik zal in mijn volgend artikel hierop nader ingaan. Thans willen wij de algeineene voorwaarden en de practijk der toepassing van tests in andere legers bespreken. Twee methoden van toepassing van een schaal zijn in gebruik: de niveauschaal en de puntenschaal. In de niveauschaal zijn de normale gemiddelde waarden zoo danig verwerkt, dat men onmiddellijk kan zien of de proefper soon op peil is; b. v. men geeft de opdracht drie woorden in een zin te brengen, of door elkaar geworpen zinnen te herstellen, of een plaat te beschrijven, enz. Het spreekt vanzelf, dat men in dit geval voor elke groep van bepaald miltieu, opvoeding, ras en leef tijd een ander soort schaal moet samenstellen. De niveauschaal is voor Indië de meer aangewezen schaal, omreden wij ons hierbij gemakkelijker aan de eignaardigheden der verschillende rassen kunnen aanpassen en ook meer rekening kunnen houden met de groote verschillen in aanleg en ontwikkeling van ons menschen- materiaal. Men zou voor Inlanders, Amboineezen, Europeanen, tel kens andere schalen moeten hebben. Anders is het met de puntenschaal. In dit geval bestaat er een enkele gemeenschappelijke schaal. De uitslag van het onderzoek wordt hierbij door het behaalde aantal punten aangegeven; b. v. het tellen van 40 tot 60 woorden in drie minuten wordt gerekend als twee punten, van 60 tot 70 woorden als drie punten, een definitie van een bepaald begrip rekent men als twee punten, enz. Daarnaast bestaat er een tabel, waarin ver meld staat hoeveel punten de normale waarde is b- v. voor den li lander, voor den Nederlander, enz. De puntenschaal heeft het voordeel, dat men gradueele ver schillen van het intellect gemakkelijk kan uitdrukken. De eerste belangrijke practische proeven werden door Binet in 1905 gehouden met schoolkinderen. In de laatste jaren voor den oorlog werd de noodzakelijkheid van zulk een onderzoek ook in gezien bij verscheidene groote bedrijven, zoo b. v. bij de Bell-tele- foon-maatschappij in New-York, en bij de trammaatschappij te Berlijn. In veel opzichten voor ons leerzaam zijn de proeven, op zr-er groote schaal genomen voor het organiseeren van het Ameri kaansche leger in den grooten oorlog. 230

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 30