Na den oorlog vond het psychotechnisch onderzoek veel ruimere algemeene toepassing. Ook in het Nederlandsche leger werden hiermede proeven genomen. Geven wij thans een kort overzicht van hetgeen gedurende den oorlog in het Amerikaansche leger en kort geleden in het Nederlandsche terzake werd verricht. In het Amerikaansche leger, dat gedwongen was vlug te orga- niseeren en zonder te lange opleiding eiken man zijn juiste plaats te geven, werden door commissies na herhaalde voorproeven 8 tests samengesteld met 5 variaties. Zij werden aan tachtigduizend manschappen en zevenduizend studenten getoetst en leidden zoo tot een definitieve schaal voor het Amerikaansche leger.Alles werd grootsch aangepakt: 500 personen werden tot onderzoeker op geleid. Bijna twee millioen onderzoekingen zijn verricht in ver schillende kampen. Na 48 uur kon elke opgeroepene reeds onder zocht zijn. Het doel der in het Amerikaansche leger gebruikte tests was: le. Den opgeroepen soldaat een intelligentiecijfer toe te kennen. 2e. Keuze van manschappen, geschikt voor bevordering en op leiding voor hoogere functies, b. v. voor kader (dit zou voor onze miliciens, gezien hun korten diensttijd, wel wenschelijk zijn). 3e. Snel aanwijzen van manschappen met laag intellect voor speciale oefenbataljons. 4e. Door het verstrekken van psychische gegevens de afdeelingen samen te stellen uit personen van gelijke inteilectueele waarde, een maatregel, die de gevechtswaarde verhoogt. Ook het oefenen wordt daardoor gemakkelijker. In het Indische leger zal zulks echter met het oog op de verschillende landaarden niet uitvoer baar zijn. Slechts in den eersten oefentijd zal dit bij kleine secties toegepast kunnen worden. Het samenstellen van in tellectueel gelijk aangelegde secties zal de opleiding zeer vergemakkelijken. 5e. Aanwijzing voor speciale diensten. Dit is een moeilijke taak van de experimenteele psychologie. Het vereischt nauwkeurig onderzoek en analyse van deze speciale diensten. Dergelijke speciale onderzoekingen liggen voor Indië nog ver in het verschiet. Onze eerste taak zal het moeten zijn, behoorlijke intellectonderzoekingen te kunnen verrichten. Pas later zou men aan speciale onderzoekingen, b. v. voor seiner, mitrail- list, enz. kunnen denken. 6e. De ongeschikten snel ontdekken, teneinde ze spoedig voor een geneeskundige commissie te kunnen brengen. Men moet ook stugheid en kwaadwilligheid vlug kunnen signaleeren. De Amerikaansche Psych-Service had voor het practisch intel- lectonderzoek der dienstplichtigen de volgende test-series be schikbaar 231

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 31