van de Amerikaansche Alpha-testde proefpersoon ontvangt een model, bevattende 4 cirkels en krijgt het bevel: „Zet de letter P. in den 3en cirkel, het cijfer 7 in den eersten, een drie hoekje in den 4en cirkel (duur 5 seconden). Opdrachten van deze serie worden steeds moeilijker. Behalve de tests op vorengenoemde eigenschappen zijn er nog tests in gebruik tot meting der algemeene ontwikkeling In bijlage 111 proef 6, kan men gegevens hieromtrent vinden. Voorts eemge rekentests, die in moeilijkheid toenemen (bijlage 111, test 1) en een schrijfproef. De Nederlandsche tests zijn geijkt op circa 3000 proefperso nen die door hun chefs en leeraren gedurende geruimen tijd geob serveerd waren. Men kon op deze wijze de beoordeelingen op grond der proeven vergelijken met de beoordeelingen der chets. Op grond hiervan werd ook de correlatie berekend. De psychotechniek van andere legers is voor ons zeer eerzaam. Wat echter hiervan voor ons in Indië practisch bruikbaar kan zijn, zullen wij in onze volgende voordracht bespreken. Voorloopig kan slechts medegedeeld worden dat, wat legertests betreft, vooreerst niet eens alle grondbeginselen en eischen voor de inheemsche landaarden toepasselijk kunnen Z1ln- ™un test moet in vele opzichten anders zijn voor het bepalen der toe gestane tijdruimte behoort een heel andere maatstaf te worden aangelegd. Van den Europeaan wordt geëischt juist en vlug te handelen. Bij den Inlander zullen wij vooreerst moeten nagaan, of hij in staat is, juist te handelen. Wij zullen aanvankelijk met zekere minimumeischen, vastgelegd in een schaal, tevreden moeten zijn. Met het onderkennen van de minderwaardigen zullen wij in het begin genoegen moeten nemen. Ook wat den Indo-Europeaan betreft is een andere maatstaf en zijn misschen ook verschillende schalen noodig. De verschillen in opvoedingen aanleg zijn hier te groot. Ook zal de intelligen e Indo-Europeaan tests noodig hebben, die aan het Indische milieu ontleend zijn. Hij zal b. v. met de test over het gebruik van kachels niet gemakkelijk overweg kunnen. De Nederlandsche legertests schijnen berekend te zijn op een speciale bevolkingscategorie. Het valt te betwijfelen of een gewone Hollandsche boer zich in zulke tests thuis zal voelen. Men mag ten slotte bij de toepassing in de practijk van de psychotechniek niet al te groote verwachtingen koes'teren Voor enorme legers, zooals het Amerikaansche in den oorlog (2000000 man zijn onderzocht) is zij zeker van groote beteekenis geweest vooral waar men dit leger in een zeer beperkte tijdruimte moest organiseeren. Veronderstellen wij, dat hierbij door de psychotechniek 10 j0 der officieren of van het kader onjuist gekozen is, zoo zou dit 234

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 34