Bijlage I. De Alpha-sene bestond uit de volgende 8 tests: Test 1 had ten doel, het begrijpen en uitvoeren van opdrachten na te gaan. Als voorbeeld diene bijv. no. 6 van het twaalftal vra gen. (Er staan 5 ledige cirkels naast elkaar). „Wanneer ik zeg „begin" zet dan in den 2en cirkel het juiste antwoord op de vraag: „Hoeveel- maanden heeft het jaar?" Doe in den 3en cirkel niets, maar zet in den 4en cirkel een fout antwoord op de vraag, welke gij zoo juist goed hebt beantwoord". Toegestane tijd 10 seconden. Bij de volgende tests staat er boven aan de pagina telkens een opdracht met een paar ingevulde voorbeelden. De proefnemer leest deze opdracht langzaam en duidelijk voor, terwijl de p. p. stil medelezen. Dan wordt „begin" geroepen en de p. p. mag beginnen te werken. Voldoend toezicht moet aanwezig zijn om na te gaan, of ook iemand te vroeg begint en of allen wel bij „stop" eindigen. In de opdrachten staat ook, dat, wie iets niet weet, maar raden moet. Dit is gedaan om te voorkomen, dat een p.p. al te lang over een antwoord gaat zitten peinzen. Daar er telkens maar een be perkte tijd wordt toegestaan, zou hij in zoo'n geval minder punten behalen dan hij feitelijk wel kon. Test 2 bestaat uit 20 rekenvraagstukken, opklimmend in moeilijk heid. Voorbeeld: no. 17- Een onderzeeboot maakt 8 mijlen per uur onder water en 15 mijlen aan de oppervlakte. Hoe lang heeft zij noodig om een zeestraat van 100 mijl door te gaan, indien zij 5 van den weg onder water moet varen Test 3. Dit is een performance-bewerking van een der tests van de Binet-serie. In plaats van te vragen: „Waarom moet men iemand liever naar zijn daden beoordeelen dan naar zijn woorden?" eeft men de keuze uit 3 antwoorden, waarbij het goede antwoord door een kruisje moet worden aangegeven. Dus: wat hij doet, toont, hoe hij werkelijk is. het slecht is, een leugen te vertellen. een doof mensch niet kan hooren, wat er is gezegd. Waarom moet 1 iemand liever wor den beoordeeld naar wat hij doet, dan naar wat hij zegt Hier moet natuurlijk in het vierkantje voor het eerste antwoord een kruisje worden gezet. In 1 min. en 30 sec. moeten aldus 1(5 vragen worden beantwoord. Test 4. Het onderscheiden van gelijkheid of tegenstelling, 40 op gaven als: 1. nat droog hetzelfde tegengestelde. 20. oneenigheid harmonie hetzelfdetegengestelde. 30. apathisch onverschillig hetzelfde tegengestelde. 40. encomium eulogie hetzelfde tegengestelde. 236 2/

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 36