PROEF 4. Tijd: 2 minuten. Hieronder staan 8 groepen van woorden. In elke groep nu moe ten de woorden zoodanig worden geordend, dat de verschillende gegevens in de juiste volgorde worden geplaatst. Dit ge schiedt door in elke groep de regels te n u m mere n, zoodat voor wat het eerst gebeurt een 1 wordt geplaatst enz. Alleen de nummering is voldoende. Bijv. de woorden: ploegen, zaaien, maaien, dorschen, malen, bak ken staan in goede volgorde. Hieronder in het voorbeeld is dat niet het geval, maar die volgorde is verkregen door de nummering. Voorbeeld: 3...maaien. 5...malen. 2...zaaien. 6...bakken. 4... dorschen. 1... ploegen. PROEF 5. Tijd: 3 minuten. In ieder van de regels hieronder staan de eerste twee woor den in een zeker verband met elkaar. Zoek dat verband op; een zelfde verband bestaat tusschen het derde woord en één van de vier schuin gedrukte woorden. Kies uit de vier woorden het passende en zet er een streep onder. Zie de onderstaande voorbeelden. Blauw is de kleur van den hemel, de kleur van gras is groen visschen bewegen zich voort door zwemmen, een man door loopeir, dag en nacht is een tegenstelling, de tegenstelling van wit is zwart. Dus zijn groen, loopt en zwart onderstreept. Voorbeelden: hemel blauw gras taf-el, groen, warm, dik. visch zwemt man papier, tijd, loopt, vrouw. dag nacht wit rood, zwart, helder, zuiver. PROEF 6. Tijd: 2\V2 minuut. In ieder van de hieronderstaande zinnen moet gij kiezen tusschen de vier laatste schuin gedrukte woorden. Slechts één van die geeft het goede antwoord en maakt de zin op de juiste wijze af. Zet een streept onder het passende woord. Voorbeelden: Menschen hooren met de oogen, ooren, neus, mond. Een alligator is een soort tijger, insect, visch, reptiel. (Mavors 1924 No. 11). 241

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 41