men het Stuck op 3 puncten recht geleyt hadde./ ende soude van binnen in de holte een geheelen duym kunnen mis-stelt zijn ende hoeveel dit verschil is/ kan uyt het volgende exempel geleert ende verstaen worden. Genomen dat men met het voogaende halve Kartou hadt te schieten op de lengte van 400 Geometrische passen/ zijnde een duym mis-stelt/ om hier door te weten hoeveel dat den kogel mis schieten sal/ soo reduceert voor eerst de lengte van het Stuck in duymenkomt 126/ daer na oock de distantie die men schieten moetkomt 24000 duymen/ dat gedaen zijnde/ soo spreeckt door den Regel van Driende duymen die het Stuck langh zijn geeft mij een duym mis-stellens/ wat sullen de duy men van de distantie geven? Het facit is 190-/^ duymen/die den kogel mis vliegen sal/ welcke bij de 16 voeten is/ ende dit is een jeuderale regel op alle anderen. Nota. Het gebeurt menighmael dat een Constapel op een Batery komtbij onbekent Schut/ ofte/ om beter te seggenbij soodanige Stucken die hy noyt selve geprobeert en heeft/ ende hem wort ordre gegeven op seeckere gelegentheden vuur te geven/ sonder nochtans geen tijt te hebben de voorgaende regels te gebruycken/ in alsucken geval sal hy alsdan terstondt sijn Stucken uyt den ooge/ ofte naer discretie gaen stellen/ alsoo hy 't voorgestelde merck begeert te treffen/ byaldien hy alsdan bevindt dat den kogel komt aen te treffen daer hy sijn versicht op genomen heeft/ soo kan hy als dan sijn puncteringe alsoo observeeren/ soo niet/ moet hy deselve verbeteren als volght Genomen dat men hadde te schieten/ in dit voorbeelt ABC op een seecker punt in B, dit soo sijnde/ ick neme mijn versicht naer alle mogelijckheyt op B, maer vuur gegeven hebbende/ soo bevinde ick dat mijn kogel te leege komt te vallen/ als in A, om dit dan te verbeteren/ soo brenge ick het Stuck/ als vorenin alle deelen op sijn oude merckendan soo neem ick een stuckjen Pot-aerde/ ofte Was/ dat selve van achter op den broeck gestelt zijnde/ in dier voegen/ ofte hooghte/ dat men achter over hetzelve henen siet langhs de tromp tot in 't punct A, daer den kogel getroffen heeft/ soo laet ick als dan het Stuck achter in de broeck soo veel neer sackentot dat ick over 't opsetsel wederom hebbe mijn begeerde punct B in 't versicht/ soo segge ick danby al- dien het Stuck in alle manieren geladen is als voren/ ende vuur gegeven zijnde/ dat den kogel sonder alle twijfel sal komen te treffen het begeerde punct B. Soo ick daer-en-tegen bevinde dat den kogel/ na dat ick vuur gegeven hebbe/ te hoge aen treft/ als in C, soo moet het Stuck/ als bovenop sijn oude mercken gebrocht worden/ ende men stelt het opsetsel voor op de banden van den tromp/ in dier voegen dat men achter van den broeck tot voor over 't opsetsel van den tromp/ in 't versicht kan krijgen het punct C, daer den 250

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 48