HET SESTE CAPITTEL Begrijpende eenighe noodighe Observatien, ghestelt bij Vragen en Antwoorden, hoogh-noodigh tot dese handelinghe. 1. Vrage Een Velt-Heerin 't belegeren van een starcke Stadtdoet voor eerst zijn Leger wel betranceen ende omgraven/ van buyten dan wel bevrijdt zijnde/ wordt besichtight de bequaemste plaetse om te aprocherennu is de vraghe hoe naer men de Stadt behoort te komen/ ende op wat distantie dat het Kanon/ van de Plaetse daer men eenighe bressen met goeden voordeel meent te maeckenmoet gheplant zijn Antwoordt. Wat mij belanght/ ick soude raden so naer te aprocheren als mogelijck om doen was/ ende planten de bateryen sommige 100/ ende sommige 150 Geometrische Passen van den anderen/' ja by aldien het mogelijck waer/ selfs tot aen de Conterscherpen/ niet alleenelijck om de Plaetse/ die voorhanden is/ met het grootste gewelt te beschieten/ maer oock mede den belegerden het uytvallen te benemen/ ende mede om de Stucken in haer Cassamatten met beter voordeel te konnen besoecken ende also konnen als dan deselve alsoo bedwonghen worden/ datse niet een hooft en durven uyt-steecken. 2. Vrage. Maer dit is wel geseyt/ maer dickmaels quaet om doenwant men seydt voor een gemeen spreeckt-woort/ het is seer quaet een Hondt uyt sijn nest te slaensoo men dan daer- en-tegen een couragieusen weder-partij hadde/ hoe soude men dan soo naer konnen aprocieren/ ofte het moste menigh braef Soldaet het leven kosten Antwoordt. Het is buyten alle twijffel/ dat/ waer men hackt spaenders moeten vallen/ insonderheyt wanneer de Timmerluyden naerstigh sijnmaer dat en kan oock niet benemen de couragie van een genereus gemoet/ denckende altijdt waer men is/ men is onder de hant des Heeren/ oock so en is het perijckel op alle Plaetsen niet even swaer/ voornamelijck in soodanighe Plaetsen daer men aerde ghenoegh heeft om te wercken want aldaer begint men te naderen met sapperen/ ende opwerpinghe van hoogte teghen de Stadt/ om het perijckels wil/ hoe hogher van aerde/ hoe dieper trenceen men maecken kan/ om sijn selve tegen de belegerde te bedecken: het is oock minder perijckel wanneer ghy geheel naer geaprocheert zijt/ als wanneer men der noch 200 of 300 passen van daen komt te leggen. 3. Vrage. Wanneer ghy dan soo naer aen de Stadt geaprocheert zijt dat het Kanon sijnen dienst sal gaen doen/ welcke van beyde soudet ghij voor best houden/om met het Kanon te bestormen/een Bol-werck ofte Gordijne 252

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 50