Antwoord. Dit kan geschieden na gelegenheyt van de Plaets/ 't ^zij dat deselve groot in 't begrijp/ ende de Bol-wercken wat varde van den anderen sijnin alsulcken gevalle soude ick liever een Bol-werck als een Gordijn verkiezen/ om mijn bressen daerinte maecken/ vertrouwende dat ick met meerder spoet/ ende minder moeyte aldaer tot mijn avancement soude konnen geraken/ uyt oorsaecke dat de Bol-wercken altijdt veel stercker ende beter ge- fortificeert zijn als de Gordijnen/ is oock mede de Principaelste sterckte/ ende veel beter met flancken ende beddinghe versien dan een Gordijn/ behalven dat soo heeft een Bol-werck dit voor deel/ dat wanneer men al een geruymen tijdt daer op met alle vlijdt ende naerstigheydt geschoten heeft/ de bressen ruym genoegh gemaeckten men entert daer op in/ soo bevindt noch dikmael deselve van binnen af-gesneden/soo dat men dan wederom op een nieu voorwaerts moet beginnen te sapperen/ ende nieuwe baterijen te maken/ 't welcke een Gordijn soo niet en heeft. 10. Vrage. Welcke van beyde soudt ghy houden om de dis tantie te schieten/ een Slange of een halve Kanon? Antwoordt, 't Is seecker/ dat by aldien een Slange nevens een half Kanon/ yder op de 45 graden wort op gestelt/ dat den Slange zijn koegel veel violenter ende verder sal vliegen als die van het halve Canon/ want voor eerst soo worden de Slangen/ als men hare behoorlijcke proportie van kruyt sal ghevengeproeft met drie vierendeelen van haer koegels swaerte/ ende oock wel met koegels swaerten/ naer het yzer dat zy dan schieten/ ende een halve Canon daer-en-tegen wort maer geproeft met twee derden- deelen van de kogels swaerte/ daer beneven is een Slange soo veel langer/ waer door veroorsaeckt wordt dat 'er meerder quan- titeyt in kruyt verbrandt wort in de Slanghe eer hy sijn koegel levert/ als in de halve Canon. 11. Vrage. Soo soude het dan seecker sijndat hoe een Stuck langer is/ hoe dat'er oock dies te meerder kracht heeft/ en sijn koegel varder uyt-drijven moet? Antwoordt. Het schijnt wel aen d'eene zijde dat'et seker is/ten aensien dat men seytalle hetgene sich beweeght door eenige holte ofte pijp/ soo veel violenter is als de pijp langer is/ende in't bysonder schijnt de ondervindinge sulcks te bewijsen aen de Wolf mette belle/ een Slange tot Utrecht/ alsoo genaemt/ die met sijn Proef-schoot heeft gheschooten te Vijanen in de Stadt/ noch een tot Aernhemwelcke heeft geschooten tot Nimwegen en noch een van Bommel ten Bos. Maer wat sullen wy hier toe seggend'ervarentheyt leert ons heel anders; want MAURITIUS, de Prince van Orangien/hoogh- loflijcker Memorie/ heeft eens een Stuck/ schietende 24 yser laten proberen/ hebbende een redelijcke lenghte/ na dat'et ge schoten heeft/ soo heeft hy het selve omtrent anderhalve voet laten 253

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 51