af-saghen/ ende men heeft bevonden dat'et af-gesaeghde Stuck den koegel soo verde heeft uyt-gedreven/als hy te voren gedaen hadde- 12. Vrage. So en is het dan niet door de lenghte dat de Slangen veel verder schieten als Stucken die Kanons deelinghe hebben/ inaer het moet dan wesen door de proportie van het kruytdie een Slange meerder heeft/ ofte oock dat den koegel soo veel kleynder van lichaem is als de andere/ ende volgens dien so veel minder tegenweer van de lucht te lijden heeft Antwoordt. Wat belanght het tegenweer van de lucht omtrent des koegels vlucht/ ick houde het daer voor/dat omtrent d'eerste breeckinge by de mondt van het Stuck de kleyne koeghels wel snel uyt-vlieghenmaer komende eenseeckere distantie van het Stuck af/ dat als dan een kleyne ende lichte koegel veel eerder van de lucht beweeght/ door den wint vervoertende teghen ghehouden wordt/ dan een sware koegel/ niet teghenstaende dat een sware koegel soo veel grooter van lichaem is als de kleyne/ het welcke blijckt aen't halve Canon van 24 yserende het Valconet van 6 yser; want als men beyde dese Stucken geat stellen recht water-pas/ soo sal het Valconet sijn koeghel soo verde uyt-drijven/ als het halve Canon: maer komende tot 45 graden opstellens/ soo bevindt men dat den koeghel van het halve Canonsomtijts vijf ende 550 Passen verder vlieght als de koe gel van het Valconet. 13. Vrage. Waer van daen komt het dan dat een Slanghe var der schiet als een halve Canon/ ofte andere diergelijcke Stuck/ welcke veel korter dan de Slangen zijn Antwoordt. Ick stae hier inne tot het gene dat de redenen ende experientie selver wijst/ namentlijckdat de kracht van eenigh Stuck wel soo veel grooter is als het Stuck langer is/ maer niet in gelijcke proportie/ ende oock onder dese bepalinge/ dat het geschiede met een middelmatighe lengte/want van 8 tot 12 voeten lengte/ in de stucken die gelijke diameters hebben/ sal de koeghel altijdt vermeerderen in de vlucht; maer van 12 tot 20 voeten lenghte/ sal den koghel altijdt af-nemen ende verminderen in sijn vlucht,/ uyt oorsaecke dat in al te lange stucken het kruyt verbrandt is/eer dat het sijn kogel levert/waer door de vlamme/ ende de kracht van de vuyr-vlucht vermindert wordt. Dit schijnt gants vreemt/ ende strijdt tegen 't ghevoelen van veele Konstapels/ maer d'ervarentheydt in Duytslandt heeft ons het selve soo wel geleertdat het buyten alle tegen-seggen is. 16. Vrage. Soo daer stonden twee stucken van eenderley yser ende kruyt/ oock mede van ghelijcke swaerte ende lenghte/ het eene op het Schip E, ende het ander op het Landt bij Q, welcke van beyden meent ghij dat zijn koeghel aldervardtste uyt-drijven soude 254

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 52