1. Vrag. Wat betaemt een Constapel Ant. De vreese Godts/ trouw sijnen Heer/ en oprecht van wandeleerbaer in leven/ en in alle deughden. 2. Vrag. Wat behoort tot de konst eens Constapels Antw. Dat hy de selve eerlijck geleert heeft/ en wel verstaet/ op dat hy sijns Meesters kruydt en loot niet onnut verdoet/ en wat hem voort vertrouwt wordt recht mede om te gaen/ op dat hy niet meyn-edigh worde. 3. Vrag. Als ghy van een Heer wordt aengenomen/ en op de Batery by 't Canon gebracht wordt/ op welcke wijs schiedt ghv de Proef? 8 Antw. Ick sie eerst hoe die Batterye gestelt is/ oft zy quaet oft goette hoogh oft te leegh is/ en of de Wagen recht is daer na sie ick na het Canon oft de selve vol twee derden deel oft op een half gut gegoten is/ welck ick verneme door het insteken des ruym nadeels in 't laet-gaten die mondingh daer tegen houdende/ bevinde ick 2 Mont/ soo is een vollen gut/ een en twee derde deel/ soo is dat op twee derde deel gegoten/ een half mondingh is een half gut gegoten/en oock oft het Canon ghelijck gegoten/ en geen Kamer heeft/ en oock oft die Laveten en Raden alle goet zijn daer na probeer ick 't Pul ver wat hetselve voor een kracht heeft/ daer na wel geladen/ op dat het Canon geen gewelt geschiede. 14. Vrag. Hoe veel Mont is u half Cartou langh Antw. 18 Mont van 't Laet-gat tot voor aen de Mont. 17. Vrag. Hoe veel Mont moet u Cartou aen spijs dick sijn Antw. By het Laet-gat een Mont/ dat is 3 Mont hoogh die dan in de ronte 9 Mont geven/ waer op een curieuse Lief-hebber een Tafel kan uyt trecken tot alderhande stuckengelijck u lieden oock deze Proportie kan sien/ Folio 50 en 51 en soo voort. 18. Vrag. Wat voor goet moet de Bodem en de Sappen hebben Antw. De Bodem moet hebben een koeghel oft mondingh/ de Sappen een koegel dick. 19. Vrag. Hoe laet ghy u stuck om een Bresse te schieten? Antw. De beste ladingh is een halve koegel swaer pulver/ doch als ick Bresse sal schieten/ soo lade ick mijn stuk twee derden deel swaer Pulver. 21. Vrag. Hoe wilje een gloeyende kogel schieten? 256 tappen

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 54