Antw. Ick lade mijn stuck na behooren/ en set een Prop daer op/ en make het stuck so schoon/ dat geen korltje daer in blijft/ en sette op den Prop noch een van leem/ daer na een vochtige doeckof een Prop van hout/ oock wel van sodendan neem ick de gloeyende kogel uyt het vuur/ en laet deselve in loopen/wanneer sy onder gelopen is/geef ick vuur. 27. Vrag. Hoe vergelijckt ghy u stuck achter en voor? Antw. Ick stoot de ruym naelt in 't laet-gat tot de grontmete hoe diep sy in gaen/ en setten de selve dan in 't mondt-gat wat mijn dan komt dat achter dicker gegoten is als voor/ moet een kogeltjen hoogh daer op setten/ soo is 't voor en achter gelijck. 28. Vrag. Is 't geen ander manier der vergelijckingh als dese Antw. Ja. Als ick neme een krommen passer/ en vatte de dickte achter en voor om het stuck/ en teyeken het selve op een bort wat ick achter meer heb als voordat deel ick in twee deell dat een werp ick weghdat ander set ick op/ soo is mijn stuck recht en wel vergeleken, i 29. Vrag. Waer toe dient u de vergelijckinge Ant. Als ick deselve in vier deelen af-deele/ en sette of ick 400 schreden wilde schieten/ laet ick een deel vallen en soo haest ick een deel vallen late soo schiete ick 100 schreden ver der/ als die vergelijckingh wegh is schiete ick 400 schreden/ om dat van te vooren het stuck 400 schreden leyden. LaatsteVrag. Hoe maeckt ghy een Velt-batterye Antw. Batteryen zijn hooghten en moeten de selve na proportie en getal der stucken geordonneert worden. Als eerstelijck de breete aen de Batterye 30 of 32 voet/ en moet tusschen yder stuck een Roede plaets ghelaten worden. Ten tweeden/ de bed- dingh der stucken/ eerstelijck in balcken geleghtende de selve met aerde vast bedeckt/ ende met stereke plancken beleyt/ doch dat het achter een voet hooger blijft als voor/ om de te rugh- treckingh des stucksde beddingh even wel tusschen de geleyde balcken en deelen moeten met aerde dicht opgevult worden/ tot verwaringh des Constapels/ en die daer mede omgaenom haer selfs te bewaren. De Schans-korven ghebruyekt welcke 6 voet wijdt en 6 voet hoogh zijn moeten/ en uytwendigh een gracht van 15 voet breet en 6 voet diepoock een loop-grave rondt om hemwaer in haer de wacht kan defenderen/ op dat by uytvallinghe de vyandt de Batterye niet bemachtige. 257 J;

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 55