265 voor oogen heeft „le problème de la rupture d'un front défensif". Als hij dan ook schrijft: „En résumé, l'expérience de la dernière guerre démontre que, dans le cas général du combat, le problème essentiel consiste: A assurer a l'infanterie, la possibilité du mouvement, problème qui ne peut recevoir une solution heureuse que par une mise en oeuvre rationelle de toutes les ressources du plus puissant des agents neutralisant actuel- Iement connus: le feu ou sa menace (char), alliées a celles de ses pré- cieux auxiliaires Ia surprise et Ia manoeuvre. Ainsi que par une exploitation judicieuse et intensive de leurs effets. 2o. Dans Ia defensive: A assurer a l'infanterie la possibilité d'utiliser ses armes, laquelle s'ob- tientpar la mise en defaut des moyens que peut employer l'adversaire pour l'interdire: le feu ou sa menace (char), la surprise, la manoeuvre. Tels sont les enseignements qui doivent désormais nous guider dans l'établissement des principes présidant a l'emploi de l'infanterie au combat." Dan bedoelt hij met „la manoeuvre" die, welke opeen bepaald aanvals front zelve mogelijk blijft door het aanwezig zijn of tijdelijk ontstaan van hiaten in het vijandelijk gevechtsfront en niet de „manoeuvre" waarvan een bevelhebber gebruik maakt, wanneer hij de geheele verdedigende stelling b.v. omvattend aangrijpt. Schrijver behandelt dan de „méthode d'infiltration" welke noodig is bij den aanval in front op een verdedigende stelling. Wij hebben op den inhoud van het artikel de aandacht gevestigd, omdat wij van meening zijn, dat alhoewel de daarin gemaakte gevolgtrekkingen nauw verband houden met de bijzondere omstandigheden van het door brekingsgevecht, zooals het Fransche leger zich voorstelt dat in een toe- komstigen oorlog te zullen moeten voeren, er toch vele moeilijkheden in zijn naar voren gebracht, waarmede iedere infanterie, die aanvallend zal moeten optreden, zij het dan ook plaatselijk en tijdelijk rekening zal moeten houden. In „Le tir courbe dans l'infanterie." beschrijft de capitaine Le Brigant hoe tijdens den grooten oorlog de infanteriewapens met gestrekte projec- tielbanen dit wapen onder vele gevechtsomstandigheden in den steek lieten en hoe de Stokesmortieren in gebruik kwamen nadat eerst de hand en daarna de geweergranaten onvoldoende dracht bleken te bezitten- Maar aan dit, tijdens den oorlog ontworpen en geconstrueerde, wapen kleefden uit den aard der zaak nog vele gebreken en zoo wordt nog steeds naar verbetering gezocht in de richting van minder gewicht, grooter dracht, grooter trefkans en vuursnelheid, Schrijver somt op hetgeen reeds bereikt is en hetgeen men zich nog voorstelt te bereiken. Voorts beschouwt hij de organisatie der Duitsche mijnwer percompagnieën. Lieutenant-colonel Lemaire geeft het slot van zijn artikel over: „L'habil- lement, le chargement et l'équipement du fantassin en campagne." Hierin wordt de wijze van dragen in de verschillende legers behandeld. Daarna wordt de uitrusting besproken: draagriemenstelsel, veldzak, enz. Terecht zegt de schrijver aan het einde van zijn artikel, dat het zijn nut heeft van tijd tot tijd deze elementaire zaken weer eens op den voorgrond te brengen. Heerestechnik. Januar 1925. Bij de „nichtamtliche Beitrage" vinden we een artikel, gefeekend Schn. over „Taktik und Technik, Moral und Mate rial". Hierin betoogt schrijver, dat vooral bij de leidende functies in een leger tegenwoordig een goed inzicht in de waarde der technik een onafwijsbare noodzakelijkheid is. Zoo eischt hij van een officier van den Generalen Staf: „Er musz in dem Wesen aller Waffen und aller technischen Hilfsmittel griindliche Kenntnis haben, in ihrer praktischen Verwendung unabhangig vom Berater sein, zum mindesten Vorschlage sachverstandig beurteilen

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 63