den dag te brengen. Hier mede bidde ick Godt, Edele, Erntfeste, wel wijse Heeren, UEdMogende te behouden in sijn Goddelij- cke hoede. In Rotterdam, den 1641. UWe Ed Mogende altijdts wel-bereyden Dienaer, Willem Claesz. van Utrecht. (In het Eerste Deel van de Practijcke der Bosschieterye worden behandeld eenighe diffenitien der Geometrische linien en figueren, eenige geometrische constructies, de extractie van den Cubicq- wortel, de berekening van de lading van alderhande Stucken en eenige noodige observatien voor een Scheeps Constapel) HET TWEEDE DEEL VAN DE PRACTIJCKE DER BOSSCHIETERYE. Waer in geleert ende aengewesen wordt de namen, proportien ende gewichten van 't Metale Schut, alsoo de selve te Velde gebruickt worden Mitsgaders hoe veel passen dat deselve schie ten, alsmede het maken ende het gebruyck van eenige Geome trische Instrumenten daer toe dienende. Het tweede Capittel Waer in geleert wort hoe een Constapel sijn Stucken behoort te stellen, 't zij in 't poyn-blanck horisontael met de spijs, 2) ofte andersinsalsmede hoe men veel schadelijke misschoten verhoeden en verbeteren sal. Het is openbaer dat alle Stucken/ die in den Oorlogh gebruyckt worden/ achter aen den broeck dicker zijn dan voor aen den tromp ofte mont van 't Stuck/ derhalven danI zoo men zoodanigen Stuck begeerde waterpas te leggenzoo moet men dit verschil eerst gaen vergelijcken/ welcke geschiet alsvolght: Neemt met een kromme passer de dickte van den broeck achter van 't Stuck/ met banden met al/ dese diameter meet met een duym-stock hoe veel duymen dat hy hoogh is/ 'tselve doet mede voor aen den tromp van 't Stuck/ dat gedaen zijnde/ treckt het minste getal der duymen van het meeste/ de reste halveert/ deze helft moet voor op de mont van het Stuck gezet zijnzoo is 't zelve wel gemedieert. 248 Poyn-blanck Engelsch point blank horizontaal, a bout portant, D. 2) Spijs specie Zie Van Dale, letterspijs, zeker metaalmengsel tot het gieten van drukletters. Vergelijk ook: een heel Kanon, schietende 48 pond yser heeft achter in de broeck by het laetgat een mondt spijs ende voor by de tromp 1/3 van een mont. Mont komt overeen met kaliber) D.

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 46