door overwinningen geëxalteerde positie zou hare instellingen en haar voortbestaan niet in gevaar brengen. Bovendien, welk een verantwoordelijkheid laadde de Regeering op zich met zijne vervanging, indien zijn vervanger niet in staat zou blijken om de groote moeilijkheden van het oppercommando te overwinnen. In dien men later de hand zou kunnen leggen op een generaal, die meer dan Joffre zou verdienen aan het hoofd der legers te staan en die door eclatante successen zich ook het volle vertrouwen van het rijk en van de verbondenen zou hebben verworven, dan zon men tot Joffre's vervanging kunnen overgaan. Thans echter moest een dergelijke maatregel ontijdig en schadelijk worden genoemd. Het gevolg van het pleidooi van Briand was de ook door Gal- liéni onderteekende ministerieele verklaring van 3 Nov., waarin o. m. het volgende voorkwam: „Soldats et chefs, réunis dans une „mutuelle confianee, rivalisent de courage,Jusqu' a ce que „le but fixé a leur vaillance soit atteint, ils lutteront pleinement „confiants dans la maitrise du grand chef qui les conduit en par- pageant sa foi tranquille dans le succès final. Avec une telle „armée, commandée par un tel chef, toutes les espérances sont „permises". Ook bij andere gelegenheden koos Galliéni nu loyaal partij voor Joffre. Zoo o. a. bij de bestrijding van het voorstel van het kamerlid Accambray tot het hergeven van volledige vrijheid van controle en onderzoek aan de officiëele administratieve controle lichamen, waarbij Galliéni o. m. antwoordde:"sur le front „ce sont les opérations militaires qui priment tout et il serait „inadmissible qu'une operation de controle quekonque ou même „un acte de commandement émanant d'une autre autorité que „celle du général en chef puisse s'exercer sans un accord préa- „Iable avec lui". Toch besloot de Regeering de volmaakte zelfstandigheid en het isolement van het Groote Hoofdkwartier met betrekking tot haar op te heffen en voortaan meer contact te houden met dat Hkw. Daartoe moest dienen de instelling van den Conseil supérieur de la Défense nationale, waarvan voorzitter was de President der Republiek en die voorts bestond uit den minister-president, den M. v. O., den M. v. Mar., den M. v. Fin., den M. v. Binn. Zaken, den M. v. Kol., 3 andere ministers en den generalissimus der Fr. legers. Joffre was dus nu genoodzaakt om met den M. v. O. en de overige ministers te confereeren, hun uitleggingen en inlichtingen te verstrekken, enz. Ook wilde Galliéni een einde maken aan den toestand, dat Joffre buiten de Regeering om rechtstreeks betrekkingen onder hield met de commandanten der verbonden legers en zelfs met de Ministers v. O. in de Verbonden landen en verzocht daarom aan Joffre de geheele correspondentie met de militaire autoriteiten 287

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 13