soms ook ten koste van de opleiding der andere recruten of ten koste van het kader. Na 1 jaar en soms ook langer is het geduld uitgeput, men tracht den man te verwijderen, maar nu beginnen de. moeilijkheden. De C. C. maakt een staat van inlichtingen op, teneinde den man voor de geneesk. commissie te kunnen brengen. Op het papier wordt niet alles gezegd wat men over den man denkt en voelt. De eene C. C. is te sterk objectief of haalt gegevens aan, die hij van instructeurs of sectiecommandanten verkregen heeft. Een ander is niet handig genoeg met de pen en licht te weinig toe. Een goed oordeel bouwt zich in werkelijkheid op op duizenderlei kleinigheden, die niet allemaal opgeteld kunnen worden en niet steeds op papier kunnen worden gesteld. In elk geval krijgt men op het papier een ander beeld dan de werkelijkheid geeft. Met deze toelichtingen komt de man in het hospitaal ter observatieve (veroorzaakt zoo en zooveel onkosten) en wordt dan voor de geneeskundige commissie gebracht. Deze bestaat uitsluitend uit medici, die slechts in staat zijn groote psychische afwijkingen, zielsziekten, duidelijke vormen van idiotie of imbe- ciiiteit te onderkennen. Daarbij komt, dat de medicus uiteraard objectief is en uitgaat op vaste symptomen, want hij moet alles in een ziektegeschiedenis verantwoorden. Tusschen deze tastbare afwijkingen en de bruikbaarheid voor den dienst ligt echter een breed veld van overgangsvormen, die door de praktijk, door da gelijks met den persoon contact te hebben en te werken, door hem in verschillende situaties te zien, makkelijker te onderkennen en te beoordeelen zijn dan door observatie in het hospitaal, waarbij de geneesheer den man slechts enkele minuten per dag ziet. De oudere officier van den troep is buitendien ook in het voordeel, omdat hij den landaard van den man beter kent, hij heeft goede en kwade typen onder zijn beheer en kan vergelijken. Hij kent ook de eischen van den dienst beter dan de officier van gezondheid, die in deze opzichten zelden over veel ondervinding beschikt. Wij moeten dus vertrouwen stellen in den officier van den troep (indien hij ondervinding en langeren diensttijd achter den rug heeft) en aan hem meer competentie voor de beoordeeling van de bruikbaarheid van den man toekennen dan aan de geneeskundige commissie. Daarbij komt dat de man aan premie enz. niet veel meer kost dan de som, die zijn onderhoud per maand uitmaakt of zijn ver blijf in het hospitaal kost. Waarom dus wegens zulke bedragen de onevenredig groote omslachtigheid? Ook sentimenteele overwegingen mogen bij per sonen, die pas korten tijd in dienst zijn, geen rol spelen. Op grond van deze beschouwingen zou het m. i. overweging verdienen het ontslag van onbruikbare (onbekwame) elementen in alle gevallen, waar het finantieel risico niet groot is, te doen plaats hebben door een commissie bestaande uit den korps- c. q. comp. commandant, 298

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 24