man in elk opzicht goed op te nemen; niet alleen het antwoord op de vragen is van belang, maar men moet ook er op letten, hoe er geantwoord wordt. Het vlugge begrijpen, het niet verlegen zijn, de vlugheid waarmede de proefpersoon op de vragen reageert, zijn geheele voorkomen, de gelaatsuitdrukking enz. zijn eveneens van belang. Bij het eerste onderzoek is het, zooals wij later zullen zien, niet noodig den graad van het intellect nauwkeurig vast te stellen, want het doel van het onderzoek is voornamelijk het leger voor minderwaardige elementen te vrijwaren. Zooals ik in mijn vorige voordrachten reeds heb betoogd, zullen individueel per soonlijke inzichten der onderzoekers steeds groote waarde blijven houden. De onderzoekers moeten trachten psychisch contact met den man te krijgen en hem zoo nader te leeren kennen. Automa tisch afwerken van de vragenreeks en van de tests kan schadelijk zijn. Bij de ondervragingen of tests mag men niet over enkele details vallen; de hoofdzaak blijft de algemeene indruk. De begin-tests dienen slechts als leiddraad. De onderzoeker moet in de keuring geïnteresseerd zijn, hij moet zich voorstellen, dat hij den man in zijn eigen dienst neemt. Wie lang in de tropen is krijgt overigens gauw een kijk op den Inlander vooral wat zijn intellectueele waarde betreft. Men heeft slechts zijn aandacht daarop te vestigen. Vooreerst zullen wij bespreken de vragen door den officier van werving 1te stellen. De gegevens, verkregen door de aanteekeningen op de le blad zijde van het model, zijn speciaal voor de beoordeeling van het in tellect van den Inlander van belang, want de Inlander van lagere afkomst doet over het algemeen weinig voor de opvoeding van zijn kinderen; op deze wijze is elke aanwinst aan kennis bij den inlandschen jongeling bijzonder te waardeeren en als teeken van intellect te beschouwen. Door de antwoorden op de vragen van den officier van werving wordt dus het later door den officier van gezondheid toe te passen testonderzoek vergemakkelijkt en toe gelicht. Wij zullen nu de vragen, te stellen door den officier van werving, een voor een behandelen. Vooraf een kleine opmerking. Het komt bij de volgende vragen niet aan op een nauwkeurig curriculum vitae. De antwoorden zul len overigens niet altijd juist zijn. De bedoeling is dat de officier van werving met den man praat (ook door bemiddeling van een Tegenwoordig is de officier van werving ermede belast vast te stel len of de man lezen en schrijven kan. Dit geschiedt echter niet op secure wijzede graad van bedrevenheid in deze vakken en de algemeene ont wikkeling behoort zooveel mogelijk te worden vastgesteld. De off. van werving moet trachten zich over de waarde van den man als soldaat persoonlijk te oriënteeren. Hij moet zich met den man 15 min. intensief bezig houden. 301

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 27