in zijn gewone leven minder „eingestelt" is op vlug werken en op haast. Zijn levenswijze is anders. Wat de vrijwilligers betreft, heeft, zooals wij later nog nader zullen bespreken, bij de keuring slechts een kort testonderzoek plaats. Zulks met het oog op de beperkte tijdruimte. Na de opleiding volgt nog een 2e kort teston derzoek. Het eerste testonderzoek bij de keuring heeft nml., evenmin als de wagen van den officier van werving, reeds absolute waarde, het orienteert ons slechts over den man en geeft ons een psychisch contact m t hem; het dient om zoo te zeggen als hulpmiddel voor de ir Jividueele beoordeeling. Het doel is, het zij nogmaals gezegd, om ons leger voor onbruikbare elementen te vrijwaren. Het on derzoek na de opleiding is als aanvulling van het eerste te be schouwen. Beide onderzoekingen te zamen geven ons een schets van het intellect van den persoon. De uitslag dier onderzoekingen kan later vergeleken worden met het oordeel van den C. C. of van de instructeurs en de graad der overeenkomst kan volgens een correlatie-berekening in een cijfer worden uitgedrukt. Deze berekeningen zijn van groote waarde, want zij geven ons aan, of de tests bruikbaar zijn; het doel der correlatie-berekeningen is reeds vroeger uiteengezet. Wij mogen voorloopig op grond van de tests alleen nog niet afkeuren. Pas na langer ondervinding en correlatie-berekening zal men aan de tests een verplichtende waarde mogen toekennen voor afkeuring, geschiktverklaren voor bijzondere betrekkingen, enz. In het begin zou de officier van gezondheid op grond der tests s'tchts dan mogen afkeuren, zoodra de uitslag, verkregen door de tests, ook overeenkomt met den persoonlijken indruk, dien hij over den adspirant-recruut heeft verkregen of zoodra ook de1 officier van werving op grond van zijn ondervragingen een soort gelijk oordeel over den man geeft. Met de voorgestelde tests van de Ie schaal voor Inlanders zijn reeds onderzoekingen met goed resultaat verricht. Bij het eerste onderzoek bij de keuring zijn 5 tests beschikbaar, die vlug afgehandeld kunnen worden en ons dus over den man orienteeren. Na afloop der opleiding, d. i. 8 m. na de indienst treding, volgt bij den Inlander het aanvullend onderzoek, bestaande uit 4 a 5 tests. Daarna eerst kan men tot een resumeerend oordeel komen. Alle deze tests zijn variabel en kunnen gemakkelijker of moei lijker gemaakt worden, zoodat zij gedeeltelijk ook voor andere landaarden gebruikt kunnen worden. De eerste tests en de aanvullende tests te zamen noemen wij de eerste en laagste schaal. Voor de wat meer ontwikkelden is een 2e schaal samengesteld waarbij van wat lezen en schrijven gebruik gemaakt wordt. Zij is slechts toepasselijk voor personen, die wat Nederlandsch of 308

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 34