zeer goed Maieisch verstaan en zal eenige tests uit de le schaal en ook uit de Amerikaansche f) schaal bevatten. Ten slotte zal nog een 3e schaal in aanmerking komen voor de meer intelligente personen(Europeanen). Deze is uitsluitend in het Nederlandsch gehouden en is bestemd voor personen met vol ledige schoolopleiding, voor adspiranten van kaderbetrekkingen, enz. Voor deze 3e schaal komen de Nederlandsche legertest in aanmerking, behoudens eenige veranderingen, die de tests voor indische toestanden meer toepasselijk maken. Met deze drie scha len kunnen wij toekomen. De schaal I is reeds geheel uitgewerkt, de andere schalen zullen nog door zorgvuldige proeven gelijkt moeten worden. Deze laatste 2 schalen zijn momenteel nog niet zoo urgent en zullen later worden behandeld. Hierna volgen de tests achter elkaar. Zij zijn doorloopend genummerd, van de primitieve af tot de meer gecompliceerde. Bij de miliciens wordt het psychisch onderzoek niet bij de keuri.ig, maar eenige weken na de indiensttreding toegepast. Voor hen wordt meest schaal II en III gebruikt, in enkele gevallen ook wel schaal I. Wat de waardeering der uitkomsten betreft, moet men aan den onderzoeker bij schaal I om de vroeger aangehaalde reden zooveel mogelijk de vrije hand laten. Persoonlijk inzicht en ondervinding moeten hier een woordje meespreken. Op kleinere gradueele ver schillen komt het in het begin niet aan. Men waardeert gewoonlijk met ruim voldoende, voldoende en onvoidoende. Bijzondere prestaties kan men als uitmuntend of dergelijke qualificeeren. Men lette ook op hoe er bij de tests gereageerd wordt, vlug of langzaam, of de p. p. aarzelt, of hij de noodige zekerheid en durf heeft, of er fouten worden gemaakt en van welken aard deze zijn. Men moet kalm praten, niet ongeduldig en boos worden en den p. p. verzekeren, dat een slechte uitslag hem niet ten kwade gerekend zal v.orden. Vragen, die hij niet kan oplossen, mag hij overslaan. Test 1. Deze test werd door mij ontworpen naar analogie van de blokjestest uit de Amerikaansche /3-schaal (zie I. M. T. 1925 No. 4, blz. 237, Bijl. II ad. 2e). Onze test heeft het voordeel een voudiger te zijn en geen onkosten door aanschaffing van kuben te veroorzaken, terwijl teekeningen van opstapelingen voor den Inl. niet te begrijpen zullen zijn. Ook kunnen hiervan al naargelang heel gemakkelijke en ook zeer moeilijke series worden gemaakt. Men toont aan den proefpersoon een reeks van teekeningen, die den om trek voorstellen van een aantal naast elkaar geplaatste quadraatjes van dezelfde grootte. Door eerst enkele eenvoudige teekeningen, waarbij de samenstelling der quadraatjes door gestippelde lijnen is aangegeven, te bekijken, is de te onderzoeken persoon onmid dellijk op de hoogte hoe hij den test verder moet afwerken. Hij behoeft bij elke teekening slechts aan te geven uit hoeveel quadraatjes zij bestaat, zonder haar echter aan te raken. 309

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 35