Deze proef is bestemd om eenige aanwijzingen te verkrijgen omtrent aperceptie c. q. combinatievermogen. Zij is reeds bij tal van personen toegepast en heeft goed voldaan. De onderzoeker noteert telkens de door de p. p. opgeven getallen. Serie 1 met 7 teekeningen wordt opgelost in ll2-3U min- orrt de waardeering voldoende te behalen (bij den Inlander). Serie II met 5 teekeningen eischt 1 1'/2 min.; 1 tot hoogstens 2 fouten zijn voor beide series toegestaan. Beide series te zamen binnen 1 min. met hoogstens 1 fout geeft ruim voldoende. Een duur van meer dan 3 min. en meer dan 4 fouten geeft een onvoldoende. Dit slechts ter oriënteering. 2 e test. Hierbij tracht men te weten te komen of de man een vlug opmerkingsvermogen heeft. Er wordt hierbij nagegaan het onder scheiden van gelijkheid en verschil. De Amerikaansche betaschaal heeft soortgelijke tests, waarbij men aan den proefpersoon 2 groote reeksen van getallen opgeeft, die soms in enkele cijfers ver schillen. De p. p. moet deze verschillen vlug opmerken en door een streepje aanteekenen (zie mijn artikel I. M. T. 1925 No. 4 Bijl. II No. 5). In dezen vorm is deze test voor den gewonen dessaman niet geschikt, aangezien deze niet gewend is veel cijfers vlug te hanteeren of daarvoor ook de kennis mist, zoodat zijn prestatie ten achter zal staan bij die van den stadbewoner. Daarom wordt door mij voorgesteld in plaats van cijfers, kleine nauw keurig op elkaar gelijkende figuurtjes te nemen. Wij hebben zoo tevens een test, die ingewikkelder kan worden dan de soortgelijke Amerikaanscheook levert hij meer gegevens omtrent de geestelijke vermogens. Aangezien hij gemakkelijk te wijzigen is, kan men ook voor weinig ontwikkelde personen series samenstellen. Men kan dergelijke tabellen zelf vormen, door uit een 8-nraal gevouwen papiertje kleine ronde schijfjes, driehoekjes, quadraatjes uit te snijden. Deze figuurtjes worden rechts en links van een middellijn op een blad papier geplakt en liggen telkens in groepjes bij elkaar aan weerszijden van de middellijnze zijn echter door elkaar geworpen ten einde het onderzoek te bemoeilijken. De figuurtjes van elk groeppaar gelijken op elkaar, op enkele kleine veranderingen na zoo is b. v. van een quadraatje van de rechter- groep een hoek weggesneden, uit een kring is in de rechtergroep een ellips geworden enz. Sommige groepen bevatten rechts meer figuurtjes dan de bijbehoorende groep links. Andere groepen weer zijn aan elkaar gelijk. Men kan ook in plaats van opgeplakte schijf jes gedrukten gebruiken. Ter illustratie volgen hier 2 series. 312

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 38