moeilijker maken door den p. p. de plaat met de pitjes of lucifest slechts kort te laten bekijken en dan de situatie uit het hoofd er laten omschrijven. De te stellen eischen komen overeen met die van test 4. De 2 laatste tests achten wij van grooter belang dan de daar aan voorafgaande. Wij kunnen daarbij den p. p. beter observeeren en kunnen op deze wijzede minder bruikbaren gemakkelijker ont dekken. Bij tijdgebrek zouden wij met deze 2 laatste tests te zamen met den later te bespreken 6en test willen volstaan. Dit zijn de 5 aanvangstests. Zij kunnen binnen 15 min. afge handeld zijn.- Zoodra er meer personen tegelijk voor de keuring komen, zou men de tests 1, 2 en 3 bij alle p.p. tegelijk kunnen toepassen. Men moet dan de noodige gedrukten in voorraad hebben. Wij moeten erkennen, dan onze 5 tests, die bestemd zijn voor de laagste schaal, geen vergelijking kunnen doorstaan met de Ame- rikaansche Iegertests. Wij moesten rekening houden met de eigen aardigheden der keuringen, zooals zij hier worden verricht en met de kwaliteit van onze adspirant recruten zelve. Sommige der Amerikaansche tests zou men hun niet kunnen uitleggen. Bij het toepassen der tests noteert de officier van gezondheid den uitslag van het onderzoek voor eiken test apart in het reeds omschreven model. Hij gebruikt daarbij de reeds meermalen genoemde waar deeringen ruim voldoende, voldoende en onvoldoende. Bijzondere prestaties noemt hij uitmuntend. Voorloopig mag, zooals betoogd, op grond van de tests slechts worden afgekeurd indien tegelijk ook de algemeene indruk tegen den man pleit en indien ook de off. van werving op grond van zijn vragen tot dezelfde slotsom komt. Welke posisitie detests later zullen innemen is voorshands nog niettezeggen. Pas na lange ondervinding, correlatieberekening') en misschien ook na eenige verandering zal men tot een oordeel komen. Na een jaar zal dit oordeel voldoende gerijpt kunnen zijn. Na toepassing van deze tests vult de off. van gez. in het mo del nog eenige andere vragen in. a. Wat is uw persoonlijke algemeene indruk over den man? Dit is een klein resumé, zooals nader toegelicht onder vraag 12 en 13 van den offiicier van werving. Men moet letten op gelaats uitdrukking, of hij zich vlug uit- en aankleedt, op zijn belangstel ling, op den pols (wat versnelde werking is geen ongunstig teekenhet pleit voor wat emotionaliteit, een eigenschap, die voor den Inlandschen soldaat niet slecht is). Men moet ook bij zonder aanteekenen of de man vlug van aard is en of hij nerveus of apathisch is. Vergelijking der uit de tests getrokken conclusies met de bevindingen van den C. Ct. gedurende de opleiding van den man. 321

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 47