De volgende vraag is b. Heeft hij bijzondere somatische kenteekenen Men lette op degeneratieteekens, op constitutie, op houding, gang. Men lette of het atonische, slappe dan wel flinke typen met goe den tonus zijn, men lette op den vorm van den schedel, stotteren, op asthmatischen habitus (iets dat bij Indo-Europeanen veel voorkomt). c. Voedingstoestand deze is voor den uitslag van de tests misschien ook van belang. Ondervoede personen of mijnworm- lijders zullen m. i. geestelijk minder presteeren. Na afloop van de opleiding kan zich na goede voeding en behandeling bij de aanvullende tests een belangrijke verbetering toonen. Hiermede is het model voorloopig afgesloten op de volgende bladzijde kan later nog de uitslag van de aanvullende tests en af en toe een aanteekening van den C. C. omtrent 's mans bruik baarheid (bij reëngagement) worden geplaatst De enkele aanvullende tests worden 8 maanden later toege past. Deze en ook de voor de andere schalen bestemde tests zullen wij in de verdere volgorde als test 6, 7, 8, enz. behandelen. Deze tests zijn grootendeels ontleend aan de Amerikaansche schaal. Zij kunnen bij een groot aantal personen tegelijk worden toegepast en zijn aldus niet tijdroovend. 6e. Test: een logisch verband zoeken in een reeks van handelingen. Deze test wordt ook in de Amerikaansche /t-schaal toegepast. Zie I. M. T. 1925 No. 4 blz. 238 Bijl. II, 3e. De p.p. zijn gehou den de series regelmatig gerangschikte kruisjes en nulletjes op een blad papier met een potlood voort te zetten. De personen, die het potlood niet vlug genoeg kunnen hanteeren (sommigen ver- meenen de kruisjes en nulletjes zoo mooi mogelijk te moeten maken en verliezen hiermede veel tijd) moeten apart worden genomen en krijgen de opdracht deze series met lucifertjes en dja- gongpitjes voort te zetten. Het begin der series wordt hun op een schoolbord voorgeteekend en de p. p. moeten slechts de series vervolgen. De onderzoeker moet zich overtuigen, dat de p. p. het principe begrijpt, hij moet 2 of 3 regels zelf voordoen. Men zegt aan de p.p.: „bekijk de teekens goed, er komen daarin regelmatige herhalingen voor. Zet deze voort". De waardeering van dezen test moet later nog in studie genomen worden. Het is voor Inlanders een zeer bruikbare intelligentie-test, die ook te zamen met test 4 en 5 bij de indiensttreding toegepast mag wor den ter vervanging van alle andere tests in gevallen, waar gebrek aan tijd is. Hierbij een voorbeeld X X O X X Oof xoxxoxxxoxoxxo 322

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 48