Hiermede hebben wij de belangrijkste tests besproken. Alle andere tests zijn meer bestemd voor Europeanen en Indo-Euro peanen en zullen worden ontleend aan de Amerikaansche en Nederlandsche schalen. Wij herhalen dusSchaal 1 is bestemd voor de minder ontwikkelde adspirant-militairen en bevat 5 aanvangstests, voornamelijk toe te passen bij de keuring der Inlanders (vrijwilligers) en voorts een serie van 4 aanvullende tests, toe te passen 8 maanden na de indiensttreding. Ook van deze aanvullende tests wordt aanteekening gehouden in het meermalen genoemd model. Op grond van de aanvullende tests mag niet worden afgekeurd. Zij dienen meer als controleproef, c. q. om den graad van bruikbaarheid te bevestigen. De Inlander, die ook de aanvullende tests goed zal afwerken zal intellectueel als goed bruikbaar zijn te beschouwen. Dit zouden dan, veron dersteld dat zij ook overigens goed hebben voldaan, de adspiranten zijn voor kaderbetrekkingen (De beoordeeling hiervoor mag echter in geen geval uitsluitend gebaseerd zijn op het testonderzoek). De aanvullende tests zijn nog niet aan een groot aantal Inl. militairen getoetst. Schaal II is bestemd voor middelmatig ontwikkelde Euro peanen, Indo-Europeanen, voor aanbevolen militairen bij de keuring (later zullen deze laatsten ook met schaal III moeten worden onderzocht, want het zijn adspiranten voor kaderbetrekkin gen), event, ook voor beter ontwikkelde Inlanders of andere meer intelligente landaarden en voorts ook voor een gedeelte der miliciens, die uiteraard pas na de indiensttreding worden onder zocht. Schaal II is momenteel slechts een theoretisch voorstel en is nog niet in de praktijk toegepast. Het verdient aanbeveling deze schaal als puntenschaal, analoog aan de Amerikaansche en Nederlandsche schalen, toe te passen. De graad van het intellect is daardoor gemakkelijker te bepalen. Deze schaal bevat ook tests waarbij gesproken en iets geschreven en gelezen wordt, maar overigens is het een overgangsvorm tusschen de Ameri kaansche alpha- en beta-tests. De hier behoorende tests zullen zijn test 1 uit schaal 1 (uiteraard voorzien van moeilijker series), voorts test 6, 7, 8 en 9 uit dezelfde schaal (I); ook hier behooren speciale moeilijker series te worden genomen ten slotte de le test van de Amerikaansche alpha-serie, die zeer belangrijk is en ook in Nederland is overgenomen(zie Bijlage I, I. M. T. 1925, No. 4, blz. 236, d. i. nml. de test waarbij in een aantal cirkels de opdrachten worden uitgevoerd gemakshalve zullen wij deze proef test No. 10 noemen) dan nog een test voor Nederlandsch sprekende personen Voordat de testonderzoekingen populair en genoeg bekend zijn, zal het aanbeveling verdienen, wat de miliciens betreft, deze onderzoekingen slechts bij adspiranten voor bijzondere betrekkingen, die intellect eischen of bij adspiranten voor kader, toe te passen. Voor hen zal dan schaal III in aanmerking komen. 325

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 51