nml. het herkennen van door elkaar geworpen zinnen, vereenigd met het beoordeelen van een uitspraak naar haar waarheid (zie Bijlage I test 5, I. M. T. 1925 No. 4). Gemakshalve ware deze proef test No. 11 te noemen. Wij beschikken dan in schaal II over 6 a 7 tests, die vlug en en masse afgewerkt kunnen wor den. Test 6 behoeft niet altijd met nulletjes en kruisjes, maar kan bij de wat meer ontwikkelden met cijfers gehouden worden b. v. zoek een logisch verband in de reeksen 3. 6. 9, 12. 15. 18; in te vullen 21. 24; of 19, 16, 14, 11, 9, 6; in te vullen 4, 1. Bij test 9 zou men kunnen voegen eenige meetkundige of andere vraagstukken betreffende het voorstellings- en combinatie vermogen. B. v. Een groote kubus, die rood geverfd is, wordt verdeeld in 27 kleine gelijke kubussen. Hoe heeft de verdeeling plaats gehad (hoeveel snijvlakken werden door den grooten kubus gelegd) hoeveel van de kleine kubussen zullen 1, hoeveel 2, hoeveel 3 roode vlakken toonen. Of een andere proefverwisselen van de wijzers van een klok veronderstel dat het 23 min. over 6 is. Kunt ge U voor stellen waar de groote wijzer staat en waar de kleine wijzer is Veronderstel, dat nu de beide wijzers van plaats verwisselen, zoodat de groote wijzer komt te staan waar eerst de kleine was en de kleine op de plaats van de groote. Hoe laat zou de klok dan aanwijzen hetzelfde met 8 min. over 8 46 min. over 2 Schaal II kan grootendeels ook in het maleisch gegeven worden. Zij is uiteraard tijdroovender dan schaal I. Daarom zal men bij beperkten tijd, vooral dus bij keuringen van enkelingen, moeten volstaan men test 8, 9, 10 of bij personen, die wat Neder- landsch verstaan, 9,10,11. Wij mogen niet uit het oog verliezen, dat de bedoeling dezer tests is om ons bij de keuring te orienteeren, om te voorkomen, dat idioten, cretins, zware stotteraars enz. in het leger terechtkomen. Waar bijzondere eischen gesteld moeten worden of waar klas sikaal gewerkt kan worden moet de heele schaal worden afge werkt. Dit geschiedt op dezelfde wijze als is aangegeven in het I M. T. 1925 No. 4 bladz. 239. Dezelfde werkwijze geldt ook voor schaal III. Voor Europeanen (miliciens) met volledige lagere schoolop leiding, of voor beter ontwikkelde aanbevolen militairen zal in aan merking komen schaal III (in de Nederlandsche taal). Deze bestaat uit de Nederlandsche legertests, die slechts aan het Indische milieu aangepast moeten worden. Ook de werkwijze'zal dezelfde zijn als in Nederland (zie Bijlage III I. M. T. 1925 No. 4 bladz. 238). Aan gezien deze schaal nogal tijdroovend is, zal zij slechts klassikaal toegepast moeten worden. Zij zal overigens in het begin slechts 326

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 52