voor de minderheid der militairen in aanmerking komen. nml. in hoofdzaak voor de aanbevolen militairen (niet bij de keuring, maar wel 1 jaar na de indiensttreding) en voor dat gedeelte der Euro- peesche of Indo-Europeesche miliciens, dat voor speciale diensten (waarvoor algemeen intellect noodig is) of voor kaderbetrekkin gen in aanmerking komt. Met deze schaal zijn hier nog geen proeven genomen. Echter kan met groote waarschijnlijkheid worden verondersteld, dat zij over het algemeen voor een groot gedeelte der Indo-Europeesche miliciens niet geschikt is. Zoodra men zich dus wil overtuigen van het geestelijk niveau van een lichting, zal men voor een gedeelte schaal 11 en voor een ander gedeelte schaal III moeten gebruiken. Schaal 111 zal m. i. trouwens ook niet geheel geschikt zijn voor alle in Nederland aangenomen Europ. vrijwilligers. Ook voor hen zal gedeeltelijk schaal II in aanmerking komen, want er zijn veel personen onder, die op een heel ander niveau staan dan gemiddeld de Nederland- sche miliciens. Hiermede zijn de uitkomsten van onze voorloopige studies afge sloten. De bedoeling is te wijzen op de mogelijkheid en op de middelen om tot eenig oordeel te komen omtrent de psychische waarde van den man. De keurende officier van gezondheid moet eenige verantwoording dragen, niet alleen wat de lichamelijke, maar ook wat de geestelijke waarde van den soldaat betreft (an laatste samen met den officier van werving). Indien men bij de keuring aanteekening houdt omtrent het geestelijk niveau zal men later in alle opzichten veel gemak ondervinden, b. v. bij de oplei ding, tewerkstelling in bepaalde betrekkingen, enz. Ook bij een eventueele latere simulatie zal men kunnen nagaan, hoe de gees telijke vermogens bij de indiensttreding waren (dit is vooral be langrijk ten opzichte van de militairen, die groote onkosten hebben veroorzaakt). De leemten van onze studies hebben wij reeds meermalen genoemd. Wetenschappelijk zuivere beoordeelingen en waardeeringen of psychotechnische keuringen voor speciale wapens liggen nog ver in het verschiet. Voorloopig zijn de voor gestelde methoden bij de keuring slechts een middel ter orientee ring en bij belangrijker beoordeelingen (b. v. voor kaderbetrek kingen enz.) slechts een hulpmiddel voor den C. C. Zijn persoonlijke bevoegdheden mogen voorloopig door de psychotechniek nog niet worden beknot. Wij herhalen, dat te hooge verwachtingen niet gekoesterd mogen worden. Indien in het begin niets anders bereikt wordt, dan dat wi; meer notitie gaan nemen van de psyche van den soldaat, dan kunnen wij tevreden zijn. 327

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 53