VERBINDINGSVL1EGDIENST, door R. POSTHUMUS. 1. Algemeen. Verbindingsvliegtuigen kunnen onder bepaalde gevechtsomstan digheden, ook dan wanneer de andere verbindingsmiddelen niet meer in voldoende mate kunnen functioneeren, een snelwerkend en betrouwbaar verbindingsmiddel vormen tusschen de troepen en de gevechtsleiding. Zij zijn onder die omstandigheden dikwijls het eenige en afdoende middel voor den A. B. om op de hoogte te blijven van de eigen opstellingen en van de ontwikkeling van het gevecht in eerste linie. Zij kunnen onder diezelfde omstandigheden het eenige te gebruiken bevelsmiddel zijn ten dienste van de gevechtsleiding. Alleen van een nauwe samenwerking en een juist inzicht in het kunnen en in de behoeften van dezea dienst zijn bevredigende resultaten te verwachten. Zij kunnen alleen verkregen worden door veelvuldig en onderling oefenen. De voornaamste moeilijkheden, welke zich bij den verbindings- vliegdienst voordoen, zijn: 1. De eigenaardige bezwaren, verbonden aan de waarneming uit de lucht en de betrekkelijk korte tijd, waarover de waarnemer beschikt voor het doen zijner waarnemingen. Hieraan kan voor een groot deel worden tegemoet gekomen door: a. aan de verzoeken van het verbindingsvliegtuig aan de infan terie onmiddellijk gevolg te geven; b de oordeelkundige plaatsing der herkenningsteekens en de seinmiddelen bij het geven van grondseinen. 2. De moeilijkheid om berichten met het vliegtuig te wisselen, zoolang het in de lucht is. Het is daarom noodzakelijk, in de eenmaal vastgestelde opdracht geen ingrijpende wijziging te brengen. Aan den anderen kant zal de waarnemer ten einde, waar noodig, op eigen initiatief te kunnen handelen, geheel op de hoogte moeten zijn van de voornemens van den A. B. en van de geheele gevechtssituatie bij de eigen troepen; voorts van den toestand bij den vijand, voor zoover deze bekend is. Persoonlijk contact tusschen waarnemer en opdrachtgever kan hierop een gunstigen invloed uitoefenen. 3. De moeilijkheid om tijdig het eigen vliegtuig te onderscheiden van dat van de tegenpartij. Alle troepen zullen daarom bekend moeten zijn met de silhouetten van de verschillende, bij de L. A. in gebruik zijnde typen vliegtuigen. 328

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 54