Teneinde radioverbindingen van het vliegtuig met den grond zoo weinig mogelijk te storen, zal een waarnemer in de lucht, wanneer hij weet, of uit den bijbehoorenden seinlap bemerkt, dat een grondstation reeds in verbinding is met een ander vliegtuig, dit station niet dan in de uiterste noodzakelijkheid oproepen, doch zoo veel mogelijk gebruik maken van een berichtkoker. Eveneens zal een grondstation dat in bedrijf is, doch tijdelijk geen bericht heeft te verzenden of op te nemen, steeds moeten luisteren naar seinen van vliegtuigen. Optische verbindingsdienst. Iedere commandant, die rechtstreeks mededeehngen van een verbindingsvliegtuig kan ontvangen (i. c. Div., Regts en Batns Cdtn, benevens de Cdt van de steunende artillerie), zal bij de keuze van zijn Co post er rekening mede moeten houden, dat zoo mogelijk in de nabijheid van dien post een berichtkokerter- rein kan worden ingericht. Voor berichtkokerterrein wordt een uit de lucht gemakkelijk herkenbaar, vierkant, onbegroeid terreingedeelte uitgezocht van ongeveer 200 M. zijde. Het midden wordt aangegeven door het uitleggen van b. v. twee lappen van 4 maal 1 M. in een vorm. Voor de bediening der seinlappen zal in de verbindingsafdeelin- gen van de divisien het regiment en het bataljon het noodige personeel beschikbaar moeten zijn. Bovendien zullen alle officieren, onderofficieren en manschappen bedreven moeten zijn in het geven van licht-, gehoor- en optische seinen, welke aan de verbindingsvliegeniers zouden kunnen moeten worden gegeven. Bij de vredesopleiding zal dus deze personeelskwestie onder de oogen moeten worden gezien. Verbindingsbevelen. Bovenstaande gegevens, welke de troepen behooren te ontvan gen, alvorens de verbindingsdienst kan fuiictioneeren, worden met de gevechtsbevelen (zoonoodig door middel van afzonderlijke verbindingsbevelen) aan de troepen verstrekt. Voor een en ander bevindt zich bij den Staf van de Divisie, waaraan luchtstrijdkrachten zijn toegevoegd, een verbindingsof ficier der L. A., die den Cdt, aan wien hij is toegevoegd, inlicht omtrent de opdrachten, welke deze luchtstrijdkrachten in staat zijn uit te voeren. Hij is tevens belast met de verzending der op drachten aan die luchtstrijdkrachten en is den lageren Cdtn zoo noodig behulpzaam bij het uitkiezen van de plaatsen voor de herkenningslappen en de berichtkokerterreinen. Voor het verrichten van den verbindingsvlieg-dienst zal ge durende gevechten van beteekenis, per divisie voortdurend een verbindingsvliegtuig in de lucht moeten zijn, teneinde van elk oogenblik van betrekkelijke kalmte te profiteeren om de voorste lijn wederom vast te stellen. De Div. Cdt zal, in verband met de 333

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 59