Ook voor de artillerie kan de waarnemer belangrijke diensten verrichten, door b. v. deze de aanwezigheid en plaats van voor den aanval gereedgestelde vijandelijke infanterie te melden en het eigen artillerievuur daarop te brengen. Eventueele verzoeken van de eigen infanterie om stormvuur moe ten door hem worden doorgegeven, terwijl de algemeene ligging door hem kan worden gecontroleerd. Daar het aanbreken van den dag doorgaans het gunstigste tijdstip is voor verrassende ondernemingen, zal het verbindings- viiegtuig in den regel bij het licht worden boven de eigen linies dienen te zijn. De verbindingsvliegenier zal in den regel beneden de 300 M. hoogte moeten vliegen om details (uniformen) te kunnen onder kennen. De snelheid bemoeilijkt de waarneming des te meer, naar mate hij lager vliegt. Hoewel hij op deze hoogten minder blootgesteld is aan aan vallen van vijandelijke luchtstrijdkrachten, zal, zoo mogelijk, een bescherming door andere vliegtuigen, niet tot den verbindings dienst behoorende, moeten worden aangewezen. Het grootste gevaar is echter van de zijde van 's vijands mitrail leurs, en klein-kaliber afweergeschut te verwachten. De verdediging tegen vuur van den grond. De verdediging van de verbindingsvliegtuigen hiertegen zal zich in den regel beperken tot het aanwenden van die middelen, waar mede het gevaar kan worden ontgaan. Tegen afweergeschut kunnen de volgende maatregelen worden genomen: 1. De vlieghoogte wordt zoo klein mogelijk genomen. Het afweergeschut is in het algemeen tegen vliegtuigen op kleine hoogten (van 10 tot 200 M.) machteloos. 2. De snelheid worde zoo groot mogelijk genomen, om de tref kans der projectielen te verminderen. 3. Dekking dient, zoo mogelijk, gezocht te worden achter wolken, bosschen, heuvels, hellingen enz. 4 Onder afweervuur zijn kleine koerswijzigingen dan wel verandering van snelheid voordeelig, daar deze meestal niet dadelijk, dan wel in het geheel niet, van den grond af worden waargenomen. Tegen afweermitrailleurs zal een zeer geringe vlieghoogte (50 M. en minder) voordeelig kunnen zijn in verband met de moreele uitwerking op de bedieningsmanschappen en de bemoeilijking van het juis' gebruik der richtmiddelen. De snelheid dient zoo groot mogelijk te zijn. Overigens zijn de maatregelen, hierboven onder 3 en 4 genoemd, mede van toepassing. De uitwerking van mitrailleurs is het grootst op naderende 336

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 62