afkeurden, maar een feit was het, dat juist de bekendste generaals van het Fransche leger, zooals Foch, Pétain, Castelnau, inzagen, dat met de middelen, welke dat leger toen bezat, een andere me thode onmogelijk was. Foch en Pétain hebben zeer veel invloed gehad op de vaststelling van het Somme-operatieplan. En ook later keurde Pétain het plan van Nivelle af en achtte hij diens ver trouwen in den succesvollen afloop van het beraamde voorjaars offensief ongegrond, omdat n. z. m. de legers onvoldoende uitge rust waren, waarom hij toen voorstander was van beperkte offen sieven. Lyautey was van dezelfde meening. Het Fransche stelsel brengt met zich mede een groote kans op herhaalde wisseling in het oppercommando, iets wat de Duitschers hadden weten te vermijden door dat stelsel, dat ook bij hen vóór 50 jaren had gegolden, over boord te werpen. Lyautey zelf is trouwens een sprekend voorbeeld van het groote nadeel van het Fransche stelsel, want na 3 maanden trad hij ten gevolge van een incident in de Kamer af. Lyautey's oppositie tegen de jegens Joffre genomen maatregelen dreigden groote moeilijkheden te zullen doen ontstaan. Er was toch volgens hem maar één uitweg mogelijk, n. 1. het afschaf fen van de nieuwe betrekking van opperbevelhebber der Fransche legers en van de waardigheid van technisch raadsman van de Regeering. De oplossing van de moeilijkheden werd door Joffre zelf gele verd. Deze was ten zeerste ontstemd door de verklaringen van Briand betreffende zijne bevoegdheden en die van den commandant der legers op het front in Frankrijk, eischte als compensatie de reeds te voren aangeboden waardigheid van maarschalk; anders zou hij zijn beide betrekkingen van opperbevelhebber (in naam) en van technisch raadsman opgeven. Onmiddellijk greep de Regeering deze gelegenheid aan. Joffre werd benoemd tot maarschalk, maar ontheven van zijn opper bevel. Thans trad Nivelle op den voorgrond, doch slechts voor korten tijd, want spoedig moest hij plaats maken voor Pétain ten gevolge van de bittere teleurstelling, welke zijn voorjaars-offensief op leverde. De redenen, waarom Nivelle gekozen was tot opperbevelhebber op het Fransche front, zijn hiervoren reeds vermeld. Men stelde zijn aanvalsmethode tegenover die van Joffre, zooals die in den Somme-slag was toegepast- Deze slag, gekenmerkt door de beperkte doelen, was een teleurstelling geworden. Hij had den geallieerden groote offers gekost en slechts een betrekkelijk gering succes gebracht. Een beslissende overwinning, zooals men had gehoopt, was het in het geheel niet. Nivelle daarentegen was er in geslaagd met geringe verliezen den Duitschers gevoelige slagen toe te brengen en hun gelet 354

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 12