op de naar verhouding kleine in het vuur gebrachte troepen machten groote terreinstrooken te ontrukken, terwijl zijn aan- valsmethode zoo werkzaam bleek, dat men nog ver voorbij het in de bevelen gestelde doel kon voortdringen, daar de Duitsche weerstand over groote diepte was verlamd. Door deze successen ontstonden in het leger, in het Gr. Hkw., zelfs in den ministerraad een richting Verdun en een richting Somme; de voorstanders dezer laatste richting wezen er op, dat de operatiën bij Verdun met te geringe troepen waren ondernomen, om uit de daar opgedane ervaringen conclusiën omtrent de te volgen tactiek bij het zoeken van den beslissenden slag te kunnen trekken. Joffre zelf was zeer geporteerd voor deze z. g. richting Verdun en besloot bij het offensief, dat in Febr. 1917 zou worden uitge voerd en waarvoor nu de voorbereidingen werden getroffen, Nivelle tot commandant te benoemen van de legergroep, welke voor dat offensief zou worden bestemd. Nivelle had thans gelegenheid zijn methode op groote schaal toe te passen. Het doet vreemd aan te zien, dat politici uit antipathie tegen den persoon van joffre in deze quaestie ook op tactisch gebied 'n&r'jPen en hun voorkeur voor de eene aanvalsmethode boven de andere doen gelden, al is het dan ook, dat dit geschiedde tot bemanteling van hun eigenlijke motieven. Want dit hadden zij bij rustig overleg ook dadelijk moeten en kunnen inzien, dat de beoordeeling van de waarde van een bepaalde aanvalsmethode toch nimmer tot hunne bevoegdheid kon behooren. Ook zij waren daardoor schuld aan de enorme verliezen der Fransche legers bij het offensief in het voorjaar van 1917, verliezen, welke door hun moreelen invloed de Fransche legers dreigden te ontwrichten en waardoor de Geallieerden een zeer critieke periode zouden door maken. Alleen aan de omstandigheid, dat den Duitschers de critieke toestand dier legers onbekend bleef, hadden de Franschen het te danken, dat het voorjaarsoffensief niet een debacle daarvan ten gevolge had. Zooals echter altijd, wentelden de mede verantwoordelijke personen hunne aansprakelijkheid af óp Nivelle, die alleen de gevolgen van dat offensief had te dragen. En er waren geen politici in Frankrijk die den moed hadden hunne eigen verantwoordelijkheid te bekennen. Ongelukkig het land, waar politiek zoo grooten invloed heeft. Al spoedig toonde Lyautey, dat het hem ernst was met het handhaven van zijn bij de wet toegekende bevoegdheden. Foch, voor wien hij groote achting had, benoemde hij buiten Nivelle om tot commandant van den O. legergroep gedurende den tijd, dat de eigenlijke commandant, de generaal de Castelnau, zich in Rus land bevond. Deze benoeming getuigde wel van Lyautey's juisten 355

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 13