Eveneens greep hij in bij de benoeming van den commandant van de legergroep, welke den hoofdaanval zou verrichten. Na den Somme-slag wenschte Joffre den aanval zoo spoedig mogelijk te hervatten. Het bleek, dat de Geallieerden het hiermede volkomen eens waren, zoowel om krijgskundige als om politie ke redenen. 15 en 16 Nov. 1916 had nu te Chantilly, het Hkw. van Joffre, een conferentie plaats van de chefs der geallieerde legers, om het operatieplan vast te stellen, waarbij bleek, dat er volkomen over eenstemming over bestond, dat noodzakelijke voorwaarden voor het verkrijgen van een beslissend succes waren: le. dat alle legers, de Fr., Br., Ital., Russ. en Roem. legers, zoo mede dat van Saloniki tegelijkertijd moesten aanvallen, zoodat de Centralen niet meer in de gelegenheid zouden zijn hun strategische reserves van het eene front naar het andere te vervoeren, om achtereenvolgens op de verschillende fronten het evenwicht te herstellen; 2e. dat een beslissing eerst te verwachten zou zijn, als de D. stellingen over een breed front waren veroverd. In het protocol van de conferentie werd dan ook opgenomen dat, om den D. het hernemen van het initiatief onmogelijk te maken, alle geallieerde legers half Febr. 1917 gereed moesten zijn om met al hunne middelen aan te vallen, en dat de aanvallen op alle fronten nagenoeg gelijktijdig moesten plaats grijpen, m. d. v. dat er niet meer dan 3 weken verschil mocht zijn tusschen de data, waarop de aanvallen zouden aanvangen. Hiermede verliet men dus het beginsel van den z. g. afmattings oorlog, om weer terug te komen tot het oude, gezonde krijgskun dige beginsel, om de overwinning te zoeken door het toebrengen van harde slagen. In overeenstemming met de krachten van de Fransche en Britsche legers op het Fr. front maakte Joffre een plan op, waarbij de N. Fr. legergroep (Foch) tusschen Somme en Oise, het Br. leger tusschen Bapaume en Vimy zou aangrijpen. Deze aanvallen zouden 1 Febr. 1917 aanvangen, terwijl 2 weken daarna een nevenaanval N. van de Aisne zou worden uitgevoerd. De grondslag van dit plan was om het gebergte van Laon, dat voor de Duitschers een zeer sterk steunpunt vormde, en het geduchte plateau van Craonne te doen vallen, niet door een recht- streekschen aanval, waarvan hij weinig of geen succes, doch wel zeer zware verliezen verwachtte, maar door insluiting en bedrei ging uit N., daarna uit Z.-O. richting. Nivelle bracht in dit plan al dadelijk diepgaande wijzigingen. Het aan te vallen front werd uitgebreid met het haaksch op het door Joffre uitgekozen frontgedeelte, n. 1. het O.-W. 356 Wik maar niet van een goede afbakening van de bevoegdheden van den M. v. O.

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 14