Ie O. A. R. ne parait pas devoir être influencé par le repli al- lemand". Tegelijkertijd nam men in den sector Reims Craonne om vangrijke voorbereidingen aan Duitschen kant waar tot het afslaan van den voorgenomen aanval. De gen. Mazel, die hier den aanval zou verrichten, achtte thans elk succes uitgesloten. Aangemoedigd door Lyautey's houding bij zijne inspectiën, rapporteerde hij officieel zijne meening buiten Nivelle om aan den M. v. O. Ook van andere zijde kreeg Lyautey berichten, welke Nivelle's onvermogen om de toestanden te zien, zooals zij waren, en zijne halsstarr'gheid, welke noodwendig daarvan het gevolg was, dui delijk aantoonden, en welke hem zeer ongerust maakten, zoodat hij er ernstig over dacht om Nivelle te ontheffen van zijn com mando en den aanval uit te stellen. Evenwel bleek Lyautey wederom niet den toestand, welke zoo dringend beroep deed op zijn lust om de verantwoordelijkheid te dragen, te kunnen beheerschen. In stede van in te grijpen, zooals zijn positie als chef van hem eischte, waar hij geen vertrouwen meer in het Hkw. bezat, bepaalde hij zich er toe, te beproeven tusschen Nivelle en diens ondergeschikten meer overeenstemming te verkrijgen, hetgeen na de wijze, waarop hijzelf Nivelle's gezag had ondermijnd, natuurlijk niet kon gelukken en op hem het odium laadt van weifelmoedig te zijn en ingrijpende beslissingen niet aan te durven. Ook in het kabinet toonde Lyautey niet die vastheid, welke men verwacht had bij hem te zullen aantreffen. Daardoor werd zijn positie zeer wankel. De gen. de Castelnau was door de Regeering aangewezen voor de zending naar Rusland. Lyautey echter, buiten wien die aan wijzing was om gegaan, besloot zich daaraan niet te storen en beval hem, zijn commando over de O. legergroep te hernemen. Evenwel gaf hij spoedig toe, toen hij in het kabinet hierover werd aangevallen, zoodat de Castelnau reeds een dag na zijn terug komst in zijn stafkwartier, weder naar Parijs werd teruggeroepen. Toch besloot Lyautey hem in Frankrijk te houden. Reeds zeer spoedig, nadat hij het ministerschap had aanvaard, had hij bij zijn verzet tegen het handhaven van Joffre als opperbevelhebber van alle Fransche legers te kennen gegeven, dat hijzelf als wet tige chef van die legers zich een chef van den gen. staf voor alle legers wenschte toe te voegen. Na zijne terugkomst van Rome, waarheen hij Briand had vergezeld bij de conferentie der ministers der Geallieerden (4-9 Jan. 1917), deelde hij de Castelnau zijn plan mede en gelastte hij hem onmiddellijk in functie te treden. Twee of drie dagen daarna bracht. Lyautey in den ministerraad 2 ontwerp-besluiten voor, het eene de bevoegdheden van den 359

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 17