nen vooral door de scherpe wijze, waarop hij had aangedrongen op de herziening van het vonnis van Dreyfus. Bij de andere partijen apprecieerde men zijn scherp verstand en zijn oprechtheid; voorts was hij eenvoudig en in het geheel niet gewichtig. Eindelijk, Pain- levé had zich tegen Briand verzet, toen deze Joffre als opperbe velhebber van alle Fr. legers handhaafde en was uit het kabinet getreden, terwijl hij een nieuw ministerschap tijdens Lyautey M. v. O. was weigerde, omdat hij niet wenschte samen te werken met iemand, tegen wien de linkerzijde grieven had. Dit laatste toont weder den ongelukkigen invloed van de politiek. Door de keuze van Painlevé kreeg Ribot den steun der linker partijen, terwijl de overige partijen geen reden tot ontstemming hadden. Zoo had hij dus de positie van zijn kabinet belangrijk versterkt. Voor Nivelle echter was deze benoeming geenszins aangenaam, want Painlevé was vooringenomen tegen hem. Nivelle's positie was reeds verzwakt, niet alleen door de onverantwoordelijke wijze, waarop Lyautey was opgetreden, maar ook door andere oorzaken. In het leger was men lang niet algemeen ingenomen met zijn verheffing. Men begreep niet, waarom hij de groote figuren als Foch, Pétain, generaals als Franchet en Castelnau, die hunne sporen hadden verdiend, over het hoofd moest springen. Zijn be noeming had dan ook vrij groote ontstemming verwekt, vooral in de hooge rangen, en dit gaf aanleiding tot openlijke critiek op zijne handelingen waarbij de, ten rechte of ten onrechte, op Nivelle ontevredenen steun vonden in Lyautey's handelingen te zijnen opzichte, zoodat men buiten Nivelle om zich met klachten en opmerkingen tot den M. v. O. wendde. De ontevredenheid nam zoo toe, dat Lyautey zich genoodzaakt zag zich in te spannen, om de harmonie en de goede verstandhouding tusschen Nivelle en zijne ondergeschikten te hersteilen. Maar niet alleen Lyautey ondermijnde Nivelle's gezag, ook parlementsleden deden ijverig daaraan mede. In de maanden Jan. en Febr. 1917 kwamen talrijke leden der Commissiën het front bezoeken om de uitwerking van hun over winning op Joffre na te gaan. Links en rechts ondervroegen zij hoogere en lagere commandanten. Het spreekt van zelf, dat op deze wijze vele klachten kunnen worden verzameld. Maar die leden waren niet in staat het kaf van het koren te onderscheiden. Ea evenzeer spreekt het vanzelf, dat zij door zich te begeven op een gebied, waarop zij absoluut niets te maken hadden en door een willig oor te leenen aan ieder, die meende iets te moeten opmerken, Nivelle's positie ten zeerste verzwakten. De regeering kon deze actie niet bedwingen, want zij had onder Briand, onder den druk der oppositie, ten einde haar bestaan te kunnen re eken, moeten toegeven aan den eisch om de parlements- 361

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 19