1. REGEERING EN OPPERCOMMANDO IN FRANKRIJK 1915| 1917, 1) door (Slot). De beslissing in deze weifelingen werd gebracht door de aan vankelijke successen der Duitschers bij den aanval op Verdun, omdat het zeer verkeerd zou zijn te midden van een grooten slag den commandant te vervangen. Voorloopig wees Galliéni elke poging om Jot'fre te doen vallen beslist af. Toch beteekende dit niet, dat Galliéni den opperbevelhebber steeds die macht wilde laten, welke deze tot dusver had genoten. Reeds in Dec. had hij een bevel van zeer ingrijpenden aard ge geven, dat opnieuw ten duidelijkste aantoonde, hoe groote bevoegdheden de wet verkeerdelijk den M. v. O. toekende. Hij had n. 1. bepaald, dat de in de verschillende staven werkzame officieren zooveel mogelijk moesten afwisselen met troepenof ficieren. Is het voor de opleiding, dus in vredestijd, noodig de staf officieren geregeld in den troep te doen terugkeeren, in oorlogs tijd is continuiteit, vooral in de hooge betrekkingen, noodzakelijk en de genomen maatregel was verkeerd. Aan dezen maatregel werd nu de bij den aanval op Verdun ontstane verwarring voor een goed deel geweten, terwijl de colporteurs van deze berichten te verstaan gaven, dat zij hun inlichtingen van het Gr. Hkw. zelf hadden. Evenwel was deze beschuldiging in dit geval ongegrond, omdat in den staf van den commandant der versterkte zone Verdun nog geen veranderingen hadden plaats gegrepen. Intusschen waren ook berichten ontvangen omtrent den onvol doenden start van de verdedigingswerken bij die plaats bij den aanvang van den Duitschen aanval. Deze omstandigheden brachten nu Galliéni er toe begin Maart in den ministerraad aan te dringen op hervorming van het Gr. Hkw. en Joffre's bevoegdheden te houden binnen de door de wet aange geven grenzen. De door den M. v. O. opgestelde nota eindigde hiermede, dat elk voorschrift van weinig waarde zou zijn als de personen, die het moesten toepassen, vreemd bleven aan den geest er van en zich niet konden voegen naar de eischen van 343 Zie l.M.T. 1925, No. 5.

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 1