en Commissieleden vrijheid van beweging en onderzoek bij de legers toe te staan. Funeste invloed van de politiek. Ribot vormde uit de 14 ministers van zijn kabinet een „Comité de Guerre", bestaande uit 9 ministers. Daar evenwel dit comité door zijn grootte alleen geschikt was voor het voeren van discussiën, doch niet voor het nemen van besluiten, vormde hij met den M. v. O. en den M. v. Wapening een nieuw ministerschap ten koste van het ministerie van oorlog, waartoe Thomas, vroeger ondermin, voor de munitie, zich had weten op te werken een klein comité, dat de voorsteilen, welke aan het eigenlijke comité zouden worden voorgelegd, formuleerde en dat feitelijk dit laatste verdrong. Painlevé was geen vriend van Nivelle. Daarentegen had hij groote bewondering voor Pétain. Reeds onmiddellijk bij zijn optreden als M. v. O. verloor Nivelle geheel zijn vertrouwen door het feit, dat de terugtocht der Duitschers naar de Hindenburg-linie volkomen ongestoord had kunnen plaats hebben, hetgeen hij terecht aan Nivelle verweet. Het bleek, dat deze in zijn halsstarrig optimisme zich door de Duitschers om den tuin had laten leiden. Wanneer dat nu kon gebeuren, moest men dat dan ook niet bij het komende offensief verwachten? Natuurlijk was er ook weer een politieke quaestie, die de ge moederen tegen Nivelle innam. Toen Roques zijn portefeuille aan Lyautey afstond, werd hij benoemd tot cmdt van het 4e leger, dat zich in den sector O. van Reims bevond. Roques, die nimmer op veel succes had kunnen bogen, had het ongeluk, dat zijn troepen weer dadelijk een echec leden. Nivelle droeg nu aan Pétain op de schuldvraag te onderzoeken, die als commandant van den „Groupe du Centre" zijn onmiddellijke chef was. Als gevolg van dit onderzoek stelde Nivelle den M. v. O. voor Roques te ontheffen van zijn commando, welk voorstel door Lyautey werd goedgekeurd. Dit ontslag van een generaal van uitgesproken republikeinsche neigingen bracht dadelijk de linker partijen in beroering en verscherpte de verhouding tusschen Painlevé, die inmiddels als M. v. O. was opgetreden, en Nivelle. Onder Painlevé brak een tijd van hinderlijke bemoeingen aan van den M. v. O. met de legerleiding. Zooals reeds gezegd, waren de door de Gealliëerde Reg. aan genomen grondslagen van het door Joffre ontworpen en door Nivelle gewijzigd operatieplan de gelijktijdige aanval van alle verbondenen en zeer groote aanvalsfronten. Nu viel Rusland uit door de revolutie en daarmede ook Roemenië, waardoor ook weer het Macedonische leger uitviel, daar dit te weinig kracht bezat, om zelfstandig met goede kans op succes offensief te opereeren. Zoo bleven alleen Frankrijk, Engeland en Italië over voor het 362

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 20