„Ia ligne de mort battue par les mitrailleuses ennemies" te over schrijden. 16 April des avonds was de aanval overal gebroken. Ook Nivelle ziet af van verdere pogingen op het door hem als het voornaamste genoemde front. Mangin krijgt last zijn positie Z. van de Adette te consolideeren. Het leger Mazel moet den aan val tusschen Craonne en Reims voortzetten, terwijl O. hiervan de aanval op Moronvilliers werd ingezet. Deze laatste aanval ver raste de Duitschers, doch kwam na het aanvankelijk succes voor de 2e linie tot staan. Het leger van Mazel stiet op hevigen tegen stand, welken het niet kon overwinnen. 18 April des avonds was elke hoop op doorbreking hier op gegeven. Mangin evenwel had succes: de Duitschers waren onder groote verliezen genoodzaakt terug te trekken naar de hoogten van den Chemin-des-L'ames. Maar aan zijn eigenlijke opdracht had hij niet kunnen voldoen: in een week tijds had hij nog niet het terrein veroverd, dat hij volgens de uitgevaardigde bevelen in 3 uren tijds had moeten vermeesteren. Toch gaf Nivelle niet op. 21 April schreef hij aan Haig, dat hoewel de aanval niet dien snellen voortgang had, dien hij had verwacht, er geen reden bestond om de uitgevaardigde bevelen te wijzigen en in het bijzonder mocht van het stopzetten van den aanval geen sprake zijn. Dienzelfden dag echter richtte Micheler een schrijven aan Nivel le, dat de ondernomen aanvallen geen succes hadden opgeleverd, terwijl de reserves nagenoeg waren opgebruikt en nog slechts 4 versche div. beschikbaar waren, en dat de voorraad munitie onvoldoende was om den aanval verder door te zetten op de in de uitgegeven instructiën aangegeven wijze; eindelijk, dat thans natuurlijk van verrassing geen sprake meer kon zijn. Om deze redenen stelde hij voor van het doorzetten van het oorspronkelijk operatieplan af te zien en in stede daarvan zich te bepalen tot eenige door hem aangegeven partiëele aanvallen, waarvan hij gunstigen uitslag en aanmerkelijke verbetering van den toestand verwachtte. 22 April hield nu Nivelle een bespreking met Pétain, Micheler en Mazel, welke bespreking tot resultaat had, dat hij Micheler's plannen goedkeurde. Deze hielden in, dat 4 afzonderlijke .operatiën zouden worden uitgevoerd, in de sectoren Moronvilliers, Mont-Spin-Sapigneul, Craonne en Chemin-des-Dames; voor elke operatie werd een leger bestemd; de aanvallen zouden opvolgend worden verricht, de 1ste einde April. Nivelle wijzigde deze plannen slechts ten opzichte van de cperatie in den 2en sector. Terwijl Micheler Brimont niet rechtstreeks wilde aanvallen, doch door een zijwaartschen druk door het vormen van een zak, doen vallen, wilde Nivelle Brimont ook direct aangrijpen en liet hij de tegenwerpingen niet gelden, 366

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 24