plooibaar karakter toe. Ten slotte viel de keuze op Roques, een persoonlijk vriend van Joffre. Van dezen was niet als van Lyautey te verwachten, dat hij zijn rechten als opperste chef van de Fransche legers zou willen uitoefenen. Roques, die ook vele con necties in de Kamer en in den Senaat had, was van een gemak kelijk karakter, verzoeningsgezind en niet obstinaat. Op hem zou de oppositie geen vat hebben. Hij werd dus in de gegeven omstan digheden de aangewezen man geacht voor de betrekking van M. v. O. intusschen was de crisis voor Verdun voorbij, zoodat men de •oppositie thans ook kon voorhouden, dat de generaal, wiens ver vanging zij eischte, den Duitschers alweer de overwinning had ontrukt en er dus geen reden bestond op die vervanging verder aan te dringen. Om Joffre's positie te versterken, maakte Briand gebruik van een politieke manoeuvre. De Kamer van Afgevaardigden werd in geheime vergadering opgeroepen van 16 tot 22 Juni. Daar zou hij alle redenen bloot leggen, welke hem er steeds toe gebracht hadden Joffre te handhaven. Een groot deel der oppositie was er door gevleid, thans door de regeering officiéél ingelicht te wor den en in het vertrouwen te worden genomen. De aanval op Joffre werd gemakkelijk afgeslagen en met 484 tegen 80 stemmen werd een motie van vertrouwen aangenomen. Deze overwinning moest onmiddellijk worden vervolgd. De quaestie-Joffre moest zoo spoedig mogelijk in den Senaat worden behandeld. Men moest dit lichaam geen tijd laten tot bezinning en tot bewerking van leden, maar de zaak behandelen, terwijl het nog onder den indruk verkeerde van de groote overwinning in de Kamer. De Senaat kwam van 4 tot 9 Juli in geheime zitting bijeen, om een motie van Bepmale aangaande het oppercommando, die Joffre steunde, te behandelen. Ook hier behaalde de Regeering de overwinning, dank zij een handigheidje. Een motie, welke de Regeering goedkeurde, werd voorgesteld, luidende; „Le Sénat en- „voie aux soldats et aux chefs des armées de terre et de mer de „la République l'hommage reconnaissant de la nation." De opposi tie, die het alleen tegen Joffre had, durfde deze motie, waarin alle chefs werden gehuldigd, niet te verwerpen, noch ook te wij zigen, want zoo evidente redenen om Joffre van deze hulde uit te sluiten, waren er niet. Evenwel had Briand in een ander opzicht moeten toegeven. De Kamer nad met 444 tegen 80 stemmen een motie aangeno men, waarin zij verklaarde, dat zij, zich volstrekt onthoudende ,,d intervenir dans la conception, Ia direction et l'exécution des opérations militaires, el le entend veiller a ce qu'en vue de ces opérations, la preparation des moyens défensifs et offensifs, in- dustriels et militaires, soit poussée avec un soin, une activité et une prévoyance correspondant a l'héroisme des soldats de la Re- 345

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 3