regende. Zoo bleek het overal te wezen in de laagvlakte tot Batavia toe. Nadat de escadrille, die ik af en toe in de wolken gedeeltelijk gemist had, weder was verzameld, werd koers gezet naar het Noorden en geland op het noodlandingsterrein bij Krawang, om over voortzetting van den tocht te beraadslagen. Er werd besioten terug te keeren, echter langs een andere route, welke verder geen moeilijkheden opleverde. 3. DE STEUNVOETEN VAN DEN GEWEERMITRAIL- LEUR M. 15, 1) door P. SCHOLTEN. Waar eerstdaags geweemitrailleurs in grooten getale bij het Leger zullen worden ingedeeld is het o. i. aan te bevelen, een weinig kostbare wijziging aan te brengen aan de steunvoeten, waardoor het wapen een vasteren stand zal krijgen tijdens het vuren. De beweeglijkheid van het wapen bij het schieten met scherp in den laagsten, in den middelsten en in den hoogsten stand, ver schilt aanmerkelijk. Eensdeels is dit te wijten aan het moeilijker aansluiten van de schiethouding aan den stand van het geweer, anderdeels aan de grootere mate van beweging der steunvoeten. Dit laatste is van zoodanigen invloed, dat schutters, die in liggende houding vurende, steeds verzekerd zijn van goede uit komsten (laagste stand der steunvoeten), in zittende houding eene veel grootere spreiding hebben (middelste en hoogste stand). Wat is n. 1. het geval? In den laagsten stand vurende is de onderste geleding der steunvoeten vastgeschroefd in de bovenste. Tijdens het vuren in den middelsten stand echter rust de rand van de bovenste geleding op den ondersten veerenden pal van de laagste geleding (fig. 1). Het wapen met bovenste geleding heeft, terwijl de onderste geleding op den grond blijft, gelegenheid na ieder schot op te wippen (fig. 2). Dit nu zou kunnen worden voorkomen, door in de bovenste geleiding eene inkeeping aan te brengen, waarin een op de pallen aan te brengen tand past (fig. 3), dan wel door de pallen aan te brengen zooals in fig. 4. Daar gebleken is, dat in drassigen bodem de gunstigste stand der steunvoeten wordt verkregen met naar binnen gedraaide voet platen, terwijl op harden grond de beste stand die met naar buiten gedraaide voetplaten is, zouden dus twee inkeepingen, recht tegen over elkaar onder aan de bovenste geleding moeten worden aange- Met een plaat. 382

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 40