bracht. Tevens wordt dan het voordeel verkregen, dat de man de steunvoetplaten steeds goed zal moeten plaatsen. Door de voorgestelde verandering ook aan den bovensten pal aan t2 brengen zal ook in den hoogsten stand de beweeglijkheid bij het vuren worden beperkt. Bovenstaande wijziging zou o. i. de schietuitkomsten van het v apen zeer zeker te,, goede beïnvloeden. 4. EENIGE TOEPASSINGEN VAN DE STERKSTROOM TECHNIEK IN DEN OORLOG, i door Th. CANTER VISSCHER. In de electrotechniek maakt men onderscheid tusschen de z. g. „zwakstroomtechniek" en de z. g. „sterkstroomtechniek". De zwakstroomtechniek bepaalt zich tot het telegraaf- en tele foonwezen, 2) terwijl onder „sterkstroom" gewoonlijk verstaan wordt de opwekking en de toepassing van electriciteit voor ver lichting, voor mechanische aandrijving en voor chemische en ther mische doeleinden in het groot. De uitgebreide toepassing van de zwakstroomtechniek in den laatsten oorlog is van algemeene bekendheid. Men denke eens aan het reusachtig net van militaire telefoon- en telegraaflijnen aan de verschillende fronten. Doch ook de sterkstroomtechniek heeft in dezen oorlog een uitgebreide toepassing gevonden. Daarvoor kan men verschil lende oorzaken aanwijzen. In de eerste plaats de geweldig lange fronten. De eeuwigdurende stellingoorlog had o. a. ten gevolge de toepassing van electrisch geladen draadhindernissen, teneinde hiermede troepen uit te sparen. Ook de bewaking der grenzen langs neutrale landen door middel van electrisch geladen draden gaf een groote besparing aan troepen, welke daardoor meer voor het eigenlijke gevechtsfront beschikbaar kwamen (b. v. langs de Nederl.-Duitsche en de Nederl.-Belg. grenzen!). Daarnaast deed zich ook een zeer groote behoefte gevoelen aan electrische ener gie voor licht en kracht. De opdrachten, welke aan de sterkstroomtechniek in den afge- loopen oorlog zijn gegeven, kan men in 2 rubrieken onderbrengen: I. Opdrachten, welke in rechtstreeksch verband met den strijd stonden. De sterkstroomtechniek was hier dus een hulpmiddel om een gegeven tactisch doel sneller en beter te kunnen bereiken. II. Opdrachten, welke slechts indirect met den strijd in verband stonden. De sterkstroomtechniek werd hier dus toegepast Met vier platen. 2). De radio techniek is iets geheel afzonderlijks. 383

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 41