bereikt door de pos. koolspits te plaatsen in het brandpunt van een parabolischen spiegel. Deze laatste kan van glas of van me taal zijn. Van eenige e.zln. van Am. fabrikaat is de -j- kool in metaal- zouten gedrenkt, teneinde de' duurzaamheid ervan te verhoogen, terwijl deze pool bovendien kan roteeren, wat het lichteffect ten goede komt. Bij de tweede soort e.zln. is in het brandpunt van den spiegel in plaats van de bovengenoemde 2 koolspitsen, een (of meer) gloeilampen geplaatst. Ook voor deze soort zin. is de benoodigde spanning en het stroomverbruik zeer verschillend. Een derg. gloei- lamp-zl., voorzien van een spiegel van 330 mm. diameter en 62.5 mm brandpuntsafstand b. v. verbruikte 6 Amp. bij 12 Volt. Voor deze zin. is natuurlijk zoowel wissel- als gelijkstroom te gebruiken. De voor zoeklichten benoodigde stroom werd in dynamo's op gewekt, welke daartoe aangedreven werden door b. v. de ben zinemotoren der auto's, waarop de e.zln. vervoerd werden. De kleinere gloeilampzoeklichten werden ook vaak gevoed door een draagbare accu-batterij. Per bepaald aantal van deze accu batterijen was één laadmachine ingedeeld. Niet alleen te land doch ook op schepen had men e.zln., doch dan alleen op die schepen, welke reeds over electriciteit aan boord beschikten. .Je overige schepen hadden (actyleen-) gas zin. Ook op luchtschepen werden zoeklichten gebruikt, doch deze waren meer van een speciaal soort. Deze zin. waren n. 1. alle gloeilamp zin., voorzien van meerdere, gewoonlijk 20, gloeilampen, welke stervormig in het brandpunt van een parabolischen spiegel waren geplaatst. Bij gebruik werden zij door een accubatterij gevoed. Zij werden alleen voor signaaldoeleinden gebruikt. b. Hoewel de mijnoorlog ook in vroegere moderne oorlogen is toegepast geworden (o. a. in den Russisch-Japanschen oorlog), zoo is haar beteekenis toch niet zoo op den voorgrond getreden als in den afgeloopen oorlog het geval is geweest. Hoewel op alle fronten toegepast, bleven de brandpunten van dezen mijnoorlog toch slechts beperkt tot enkele frontgedeelten. Doch die, tactisch nood zakelijke, ruimere toepassing van den mijnoorlog was uitsluitend door uitstekende technische hulpmiddelen mogelijk. Werden in den beginne mijngangen niet anders dan met han denarbeid gegraven, al heel gauw ging men ertoe over, om in de plaats hiervan machinale kracht te gebruiken. Niet alleen als ge volg van de zich zeer snel uitbreidende toepassing van den mijn oorlog, doch ook teneinde dien mijnoorlog in allerlei bodemsoorten te kunnen voeren. Naast persluchtwerktuigtn paste men ook zeer veel electrisch gedreven machines toe. De electrische energie werd aangewend: le. Voor het boren der gangen. Vooral in harde gesteenten was 385

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 43